Usunięto twój samochód? Zapłacisz więcej. Minister finansów wprowadza nowe stawki

Czekają nas kolejne podwyżki. Opublikowano właśnie obwieszczenie ministra finansów w sprawie maksymalnych stawek opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowania na parkingu strzeżonym w 2023 roku. Jak bardzo zmienił się cennik?

Podwyżki cen dotykają dosłownie każdej sfery naszego życia. W opublikowanym w Monitorze Polskim obwieszczeniu ministra finansów Magdaleny Rzeczkowskiej dowiadujemy się o kolejnym wzroście opłat. Tym razem chodzi o koszt usunięcia pojazdu z drogi i jego parkowania na parkingu strzeżonym.

Jak bardzo cennik uległ zmianom?

Zmiany cen nie są jednak drastyczne. Obowiązujące w 2023 roku opłaty za usunięcie wzrosną w zależności od rodzaju pojazdu od kilkudziesięciu do ponad dwustu złotych. W przypadku przechowania cena wzrośnie maksymalnie o niecałe 30 zł.

Dla przykładu przyszłoroczna stawka w przypadku usunięcia z drogi auta osobowego wyniesie 606 zł, gdy aktualnie cena takiej "usługi" to 542 zł. Z kolei dzienna stawka za jego przechowanie ma wynieść 52 zł. W tym roku jest to koszt 46 zł.

W jakich przypadkach samochód może zostać usunięty? Kto o tym decyduje?

O tym kiedy pojazd może zostać usunięty oraz kto decyduje o jego odholowaniu, mówi art.130a ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Zobacz wideo

Najczęstszą przyczyną usuwania aut jest pozostawienie ich w miejscu, gdzie jest to zabronione, utrudnia ruch lub zagraża bezpieczeństwu. Z innych powodów można wymienić nietrzeźwość kierowcy, brak opłaconego ubezpieczenia OC, jak również przekroczenia wymiarów, dopuszczalnej masy całkowitej lub nacisku osi określonych w przepisach ruchu drogowego. 

Decyzja o jego usunięciu należy przede wszystkim do funkcjonariuszy policji. W dalszej kolejności mogą to być również strażnicy miejscy, a w przypadku gdy pojazd utrudnia akcję ratowniczą również dowódca takiej akcji.

Szczegółowa lista opłat

Poniżej przedstawiamy pełną listę opłat obowiązujących od 1 stycznia 2023 roku:

1) rower lub motorower:  za usunięcie – 144 zł; za każdą dobę przechowywania – 27 zł;

2) motocykl: za usunięcie – 281 zł; za każdą dobę przechowywania – 37 zł;

3) pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t: za usunięcie – 606 zł; za każdą dobę przechowywania – 52 zł;

4) pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t do 7,5 t: za usunięcie – 757 zł; za każdą dobę przechowywania – 68 zł;

5) pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 t do 16 t: za usunięcie – 1069 zł; za każdą dobę przechowywania – 97 zł;

6) pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 t: za usunięcie – 1576 zł; za każdą dobę przechowywania – 173 zł;

7) pojazd przewożący materiały niebezpieczne: za usunięcie – 1917 zł; za każdą dobę przechowywania – 252 zł;

8) hulajnoga elektryczna lub urządzenie transportu osobistego: za usunięcie – 144 zł; za każdą dobę przechowywania – 27 zł

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.