Aktualna mapa fotoradarów w Polsce. Warto ją poznać przed wyjazdem

Przed wyjazdem na wakacje warto odpowiednio przygotować samochód i zaplanować trasę, sprawdzając przy okazji, czy po drodze znajdują fotoradary. Przy obecnym taryfikatorze mandatów nikt o zdrowych zmysłach nie będzie chciał niszczyć domowego budżetu nieoczekiwanym wydatkiem.

Okres wakacyjny sprzyja większej liczbie wypadków - każdego roku informuje o tym policja i namawia do zdjęcia nogi z gazu. Tylko w tym roku doszło już do 174 wypadków, w których zginęło 16 osób, a jesteśmy dopiero na półmetku tegorocznych wakacji. Większe natężenie ruchu spowodowane wyjazdami zwiększa ryzyko wypadku.

Więcej ciekawych newsów motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wypadki drogowe w okresie wakacyjnym są powodowane w głównej mierze przez niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprzepuszczenie pieszych na przejściu, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami i nieprawidłowe wyprzedzanie. Często również kierowcy łatwiej się dekoncentrują na prostych odcinkach dróg, co sprzyja utracie czujności, a wtedy łatwiej wykonać błąd lub nie zauważyć przeszkody na trasie

- mówi Andrzej Mejer z Yanosik. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają zwiększone patrole policji, a także urządzenia do pomiaru prędkości, których przybywa każdego roku na drogach. Infrastruktura fotoradarów i odcinkowych pomiarów prędkości cały czas rośnie. Obecnie znajduje się 587 takich urządzeń, ale GITD i CANARD mają w planach rozbudowę o kolejne lokalizacje.

Aktualnie najwięcej fotoradarów można spotkać w województwie mazowieckim (105). O połowę mniej znajduje się w województwie wielkopolskim (54). Z kolei najmniej fotoradarów natrafimy w województwie opolskim (12) oraz świętokrzyskim (16).

Zobacz wideo

Powiat w wejherowski ma najwięcej fotoradarów na swoim obszarze - 11 urządzeń, krakowski - 9, kartuski i człuchowski - po 8. Najwięcej fotoradarów jest skupionych wokół Warszawy - aż 39. Spory strach wśród zmotoryzowanych wzbudzają również odcinkowe pomiary prędkości, których jest 58 na polskich drogach.

Jedziesz nad morze lub w góry? Tutaj spotkasz najwięcej fotoradarów

Kierowcy wybierający się na wypoczynek w kierunku morza lub gór, muszą mieć na uwadze fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości. Te drugie spotkają w województwie pomorskim na drodze wojewódzkiej nr 216.

Znacznie więcej odcinkowych pomiarów prędkości czeka na kierowców jadących w góry - w województwie podkarpackim na DW871, DK9 i DK19, a także w małopolskim na DK94, śląskim na DK78 i DK11 oraz w opolskim na DK94 i dolnośląskim na DW333.

Z kolei fotoradarów w kierunku morza nie zabraknie w województwie zachodniopomorskim (28), pomorskim (44) i kujawsko-pomorskim (16). Na trasie w górskie rejony fotoradary pojawią się w województwach śląskim (43), małopolskim (35), dolnośląskim (32), podkarpackim (30), świętokrzyskim (16) oraz opolskim (12).

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.