Obwodnica Wąchocka coraz bliżej. Trwają roboty ziemne

GDDKiA informuje, że rozpoczął się kolejny etap budowy obwodnicy Wąchocka wciągu drogi krajowej nr 42.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Rozpoczął się kolejny etap budowy obwodnicy Wąchocka. Powstaje ona w systemie Projektuj i buduj w ramach Programu budowy 100 obwodnic.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 123

W ramach inwestycji powstanie odcinek dwujezdniowej drogi głównej ruchu przyspieszonego o długości około 11,7 km od granic miasta Skarżysko-Kamienna do Starachowic. Nowa trasa biec będzie nowym śladem omijając Parszów po północnej stronie a Wąchock po południowej. W ramach kontraktu powstaną skrzyżowania, obiekty inżynierskie, drogi dojazdowe, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zaplanowano budowę 11 obiektów mostowych (m.in. przejścia dla zwierząt dużych nad obwodnicą, przejścia dla pieszych pod obwodnicą, wiaduktów zapewniających przejazd nad lub pod ciągiem głównym) i 4 przepustów ekologicznych.

Obecnie trwają prace przy odhumusowaniu terenu, zagęszczaniu i stabilizacji podłożą gruntowego. Wykonywane są nasypy i wykopy na ciągu głównym przyszłej dwujezdniowej obwodnicy. Kontynuowane są roboty przy przebudowie i przełożeniach sieci elektroenergetycznych, teletechnicznych, kanalizacyjnych, gazowniczych i wodociągowych.

Budowa Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej - dwa nowe odcinki w drodzeBudowa Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej. Powstaną dwa nowe odcinki trasy

Zaawansowanie wymienionych robót przekroczyło 60 procent. Trwa budowa dróg technologicznych w śladzie przyszłych dróg dojazdowych. Ciągami poruszać się będą pojazdy budowy. Na przełomie lipca i sierpnia wykonawca planuje prace przygotowawcze do budowy obiektów mostowych.

Jak zwykle przy tego typu inwestycjach, głównym argumentem za jej realizacją jest zwiększenie bezpieczeństwa i wyprowadzenie ruchu tranzytowego. Tak samo jest w tym przypadku. Poprawi się również ruch turystyczny w tym regionie. W przyszłości obwodnica Wąchocka zostanie skomunikowana z obwodnicą Starachowic.

Zgodnie z kontraktem zakończenie inwestycji planowane jest w drugiej połowie 2024 roku.

Więcej o: