Zas這nka przeciws這neczna w aucie jest wa積a. U篡waj, bo zapobiega wypadkom

O郵epiaj帷e s這鎍e po這穎ne nad horyzontem bywa prawdziw zmor kierowc闚. W takich warunkach 豉two o niezauwa瞠nie pieszego, rowerzysty lub stoj帷ego na poboczu pojazdu. Nieoceniona w takich sytuacjach staje si zas這nka przeciws這neczna. Ten element jest bardzo wa積y i trzeba go u篡wa.

Słońce dokucza kierowcom niezależnie od pory roku. W pogodne dni szczególnie o poranku oraz podczas zmierzchu, kiedy znajduje się nisko nad horyzontem, potrafi poważnie oślepić. Mocne światło słoneczne najbardziej uciążliwe bywa latem. Gdy w pogodne dni z nieba leje się żar, a promienie słońca padając wprost przez przednią szybę na twarz prowadzącego auto, ratunkiem jest zasłonka przeciwsłoneczna.

Zasłonki przeciwsłoneczne montowane przy przednich szybach samochodów spełniają ważną rolę. I wcale nie chodzi o instalowane na ich wewnętrznych stronach lusterka, w których można się przejrzeć i poprawić swój wygląd. Zasłonka to element redukujący nagrzewanie się wnętrza samochodu, chroniący przed promieniami słońca i przede wszystkim zapobiegający oślepieniu kierującego pojazdem. W wielu modelach samochod闚 zasłonę można wypiąć i przesunąć, przysłaniając w ten sposób część bocznej szyby, kiedy oślepiające słońce zbyt mocno operuje na twarz kierującego. To wszystko ma wpływ na komfortowe spędzanie czasu w podróży oraz bezpieczeństwo na drodze.

Zobacz wideo

Jak bezpiecznie u篡wa zasłony przeciwsłonecznej? Warto pamiętać o kilku zasadach.

Solidne zamocowanie osłony

Osłona przeciwsłoneczna z czasem od wielokrotnego używania potrafi się zużyć. Warto co jakiś czas sprawdzić stan jej zamocowania i dokonać regulacji. Jeśli uchwyty są wyłamane i zasłona odpada, taki element wypada wymienić.

Jazda samochodem, koniec pasa, jazda na suwakWyjątki od jazdy na suwak, które powinien znać każdy kierowca. Wypisaliśmy pięć

Porządek nad zasłonką

Wielokrotnie zdarza się, że kierowcy w swoich autach na zasłonce trzymają wszelakiego rodzaju dokumenty, kartki z przypomnieniami, zdjęcia, płyty CD czy skrobaki do szyb potrzebne zim. Przedmioty te mają jedną wspólną cechę - mogą w najmniej spodziewanym momencie wypaść i zdekoncentrować kierowcę.

Oślepiające słońce potrafi dokuczać kierowcom podczas jazdyOślepiające słońce potrafi dokuczać kierowcom podczas jazdy Fot. Paweł Kaczor

Warto podnieść fotel

Jeżeli osłona przeciwsłoneczna nawet po jej opuszczeniu jest umieszczona zbyt wysoko i nie osłania przez słońcem, należy zmienić nieco pozycję ciała oraz podwyższyć fotel. W takiej sytuacji pamiętajmy, że wraz ze zmianą położenia fotela należy ponownie ustawić lusterka, aby zagwarantować sobie odpowiednie pole widzenia do tyłu.

Masz opony całoroczne? Możesz mieć problem na Południu EuropyMasz opony całoroczne? Możesz mieć problem na Południu Europy

Co w sytuacji, kiedy kąt padania promieni słonecznych sprawia, że zasłony przeciwsłoneczne okazują się niewystarczające, a zmiana pozycji na fotelu nie pomaga? W takich sytuacjach kierowca powinien na tyle zwolnić i zachować maksimum ostrożności, aby mógł mieć czas na reakcję.

Czystość przedniej szyby

Gdy słońce znajdzie się tuż nad horyzontem, wówczas wyjątkowo mocno podkreślone zostają zabrudzenia na szybie pojazdu. Brud na szybie czy smugi przeszkadzają w obserwacji drogi, a także stanowią przyczynę męczenia wzroku. Ze względów bezpieczeństwa szyby pojazdu zawsze powinny być utrzymane w należytej czystości. Nawet chwilowa utrata możliwości obserwacji drogi może stać się przyczyną wypadku.

Wi璚ej o: