Z Terespola do Stolna będzie łatwiej przejechać. Podpisano umowę na rozbudowę

GDDKiA podpisało umowę na rozbudowę drogi krajowej nr 91 pomiędzy Terespolem a Stolnem. Zmieniona ma być również nawierzchnia.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Polska w budowie. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że 13 maja wybrali najkorzystniejszą ofertę na przebudowę drogi krajowej nr 91 na odcinku Terespol – Stolno.

Zobacz wideo Czy w Polsce budujemy drogi drożej niż w Europie? Rzecznik GDDKiA odpowiada

Najlepszą ofertę w ocenie GDDKiA przedstawiło konsorcjum firm Kobylarnia (lider) - Mirbud (partner). Oferta ta uzyskała maksymalną ilość punktów według kryteriów: przedłużenie okresu gwarancji jakości (waga: 30 proc.), termin realizacji kontraktu (waga: 10 proc.) oraz Cena (waga: 60 proc.).

Co obejmował przetarg? Głównym elementem była rozbudowa drogi krajowej nr 91, która została podzielona na dwa odcinki:

  • pierwszy od km 141 + 100 do mostu (km 143+450) o długości około 2,35 km,
  • drugi – od mostu (km 144+530) do km 148+600,00 o długości około 4,07 km.

Prace rozpoczną się od skrzyżowania z ulicą Chełmińską w Świeciu, a zakończą się w okolicy skrzyżowania DK91 z drogą wojewódzką nr 550. Z zadania wyłączony będzie most przez Wisłę.

W ramach przebudowy GDDKiA wymieniło następujące cele: przebudowa i skanalizowanie skrzyżowań, wykonanie skrzyżowania typu małe rondo, przebudowa (w tym poszerzenie i wzmocnienie) drogi krajowej nr 91, wykonanie ciągów pieszych i rowerowych.

Wykonawcy będą również musieli wybudować dodatkowy pas do wyprzedzania na wzniesieniu, przebudowę i budowę zatok autobusowych oraz zjazdów. Modyfikacjom również ulegną zatoki do kontroli i ważenia pojazdów oraz istniejące sygnalizacje świetlne na skrzyżowaniach.

Zostanie również zmieniona nawierzchnia, dzięki czemu ma poprawić się płynność ruchu i komfort z korzystania z drogi. Przewidziano również wybudowanie wysepek w celu uspokojenia ruchu, a co za tym idzie również zwiększenia bezpieczeństwa.

Po podpisaniu umowy z wykonawcą planowy termin realizacji rozbudowy to III kwartał 2023 r.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.