Każdy kierowca będzie musiał wymienić prawo jazdy. Bezterminowe też. Koszty i daty

Wymiana prawa jazdy to zawsze palący temat. Dzisiaj przyglądamy się wymianie dokumentu, która jest obowiązkowa i dotyczy wszystkich kierowców. Również tych z bezterminowym. Sprawdzamy, kiedy trzeba wymienić prawo jazdy i ile to kosztuje w 2022 r.

Od razu uspokajamy kierowców z bezterminowym prawem jazdy. Ich obowiązkowa wymiana dokumentu czeka, ale dopiero za parę lat i nie chcemy nikogo z takim prawkiem straszyć. Chyba że np. swoje prawo jazdy zgubią, zrobią uprawnienia na nową kategorię albo zmienią nazwisko. To sytuacje, w których trzeba stawić się w urzędzie.

Co ważne, nie musimy wymieniać prawa jazdy, kiedy zmienimy adres zamieszkania lub zameldowania. A kiedy jeszcze czeka nas obowiązkowa wymiana? Oczywiście, kiedy minie termin ważności. Teraz co roku dotyka to wielu kierowców.

Więcej porad dla kierowców znajdziesz na stronie głównej gazety.pl

Zobacz wideo Odwaga jest dla mnie najważniejsza". Jaguary są eleganckie jak jego muzyka

Prawo jazdy - wymiana, termin ważności, ile jest ważne

W Polsce nie wydaje się już bezterminowych praw jazdy. Wszystkie prawa jazdy są terminowe. Aktualnie najdłuższy okres, przez który ważne jest prawo jazdy to 15 lat. W razie wykrycia przez lekarza problemów ze zdrowiem ważność prawa jazdy może być krótsza - dokument będzie ważny dokładnie tak długo, na jaki okres dostaliśmy uprawnienia do kierowania pojazdami. Przykład? Ze względu na problemy ze wzrokiem otrzymałem uprawnienia na pięć lat, oznacza to, że po pięciu latach od przejścia badania będę musiał jeszcze raz pójść do lekarza, a także wymienić sam dokument.

Bezterminowe prawo jazdy - wymiana. Czy istnieje taki obowiązek?

Wszyscy kierowcy, mający bezterminowe prawo jazdy będą musieli je wymienić. Ma to związek z wprowadzeniem nowego wzoru prawa jazdy. Ten obowiązek dotknie wszystkich kierowców. Bez wyjątku.

DLORZPrawie 200 osób straci prawo jazdy. Właściciel szkoły jazdy "zapomniał" o teorii

Bezterminowe prawo jazdy - wymiana, kiedy, badanie lekarskie

Kiedy trzeba będzie wymienić bezterminowe prawo jazdy? Kierowcy z dokumentem bez daty ważności uprawnień będą musieli się zgłosić do urzędu najwcześniej w 2028 roku. Najpóźniej takie prawo jazdy będzie można wymienić w 2033 roku. Nowe dokumenty wydawane są z 15-letnim okresem ważności. To oznacza, że nikt nie będzie miał po 2033 roku bezterminowych praw jazdy. WAŻNE: w tym przypadku uprawnienia do kierowania pojazdami mamy bezterminowo, po upłynięciu ważności wymieniać trzeba będzie sam dokument. Przy wymianie nie trzeba więc iść do lekarza.

Wymiana prawa jazdy - koszt. Od 100 do ponad 300 zł

Aktualnie wymiana prawa jazdy kosztuje 100,50 zł, z czego 50 gr wynosi opłata ewidencyjna. Do wniosku, który składamy w urzędzie, musimy załączyć swoje aktualne zdjęcie. Jeżeli nie macie akurat takiej fotografii, musicie doliczyć cenę zdjęcia. Jeżeli przy wymianie dokumentu musicie przejść badanie lekarskie, to do listy wydatków trzeba jeszcze dopisać wizytę u lekarza. Ta kosztuje dokładnie 200 zł. 20 lipca 2014 w życie weszło rozporządzenie Ministra Zdrowia, które ustaliło sztywną cenę badania kierowców na 200 złotych.

Wycieczka rowerowa na trasie Lublin - Wojciechów - Nałęczów - Ożarów - Lublin Czy za jazdę po alkoholu na rowerze zabiorą prawo jazdy? Aktualne przepisy 2022

Prawo jazdy - wymiana, badanie lekarskie. Kto musi się zbadać?

Jeżeli otrzymaliśmy kiedyś bezterminowe uprawnienia do kierowania pojazdami, przy wymianie nie trzeba iść jeszcze raz do lekarza. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, termin ważności w takim przypadku dotyczy samego dokumentu. Nie ma też obowiązku dostarczenia do urzędu zaświadczenia od lekarza, kiedy np. wymieniamy prawo jazdy z powodu zmiany nazwiska, a nasze uprawnienia są wciąż ważne.

Badanie lekarskie jest obowiązkowe dla osób, które otrzymały terminowe uprawnienia do kierowania pojazdami ze względu na problemy zdrowotne. Na czym polega badanie do prawa jazdy? Lekarz bada ciśnienie, wzrok, zmierzy cukier, osłucha nas, zadaje kilka pytań i każe wypełnić formularz, w którym odpowiadamy na pytania m.in. o problemach z alkoholem, poważnych wypadkach czy zaburzeniach psychicznych.

Wymiana prawa jazdy - dokumenty:

  • Wniosek o wydanie prawa jazdy,
  • Wniosek można ściągnąć z Internetu albo pobrać w urzędzie. W urzędzie znajdziemy także wzór prawidłowego wypełnienia wniosku, co może się przydać przy wypełnianiu niektórych pól (np. dokładnej nazwy organu wydającego uprawnienia czy adresu urzędu),
  • Kolorową, aktualną fotografię o wymiarach 35x45 mm,
  • Kserokopię prawa jazdy - jeśli posiadasz (jeśli nie, to zostanie wykonana przez urzędnika),
  • Dowód uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy oraz opłaty ewidencyjnej (zapłacić możemy w kasie urzędu albo przelać pieniądze na konto, a do wniosku dołączyć potwierdzenie przelewu),
  • Oświadczenie o zapoznaniu z treścią art. 233 kk.,
  • Oświadczenie złożone w trybie art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami.

Obydwa oświadczenia, podobnie jak wniosek, znajdziemy w urzędzie. Możemy też oszczędzić sobie czas, pobrać je z Internetu i do urzędu od razu pójść z wypełnionymi dokumentami.

Więcej o: