W 2022 r. coraz więcej kierowców w Polsce musi mieć przy sobie prawo jazdy

Nie musisz mieć przy sobie prawa jazdy? Tak, to prawda. Trzeba jednak pamiętać o tym, że spod obowiązku nie są wyjęci np. obcokrajowcy. A to kluczowe w sytuacji napływu uchodźców z Ukrainy. Ich bez prawa jazdy czekają nieprzyjemności. Warto im wyjaśnić polskie przepisy.

Kolejne porady z zakresu prawa obowiązującego na polskich drogach znajdziecie w serwisie Gazeta.pl.

Od 5 grudnia 2020 roku kierowcy w Polsce nie muszą wozić ze sobą prawa jazdy. Dokument spokojnie mogą zostawić w domu. Podczas kontroli drogowej wystarczy im dowód osobisty. I choć zmiana jest jedną z ważniejszych w ostatnich latach, warto pamiętać o tym, że nie działa bezwarunkowo. Bo dotyczy, ale głównie Polaków i to też poruszających się po terytorium Polski.

Zobacz wideo Starym suzuki chciała uciec grupie SPEED. Po chodniku... z metamfetaminą w torebce

Jakie dokumenty musi mieć przy sobie kierowca? Wystarczy dowód

No dobrze, skoro kierowca nie musi mieć przy sobie prawa jazdy, to jak policjanci sprawdzą czy posiada uprawnienia do kierowania pojazdami? Odpowiedź na tak zadane pytanie składa się z dosłownie pięciu liter. Funkcjonariusz sprawdzi w dowodzie osobistym kierowcy numer PESEL. Na jego podstawie uzyska informacje z Centralnej Ewidencji Kierowców. Sprawdzi zatem fakt posiadania prawa jazdy i konkretną kategorię uprawnień.

Polak za granicą musi mieć ze sobą prawo jazdy!

Jako że kontrola odbywa się w bazie CEK, z faktu tego wynika szereg niedogodności. Po pierwsze baza ma typowo polski charakter. To oznacza, że policjant z Niemiec, Włoch, Francji, Hiszpanii czy Słowacji nie uzyska do niej dostępu. Skutek? Za granicą polski kierowca nadal musi posiadać prawo jazdy. W przeciwnym razie zagraniczni funkcjonariusze nie będą w stanie sprawdzić czy posiada on uprawnienia do kierowania pojazdami.

Jazda bez prawa jazdy nie dotyczy obcokrajowców

Powyższa zasada działa w identyczny sposób w przypadku osób, które choć posiadają prawo jazdy, dokument zdobyły za granicą i są obywatelami innych państw niż Polska. One cały czas prawo jazdy muszą mieć przy sobie. W przeciwnym razie w czasie kontroli drogowej polski policjant nie będzie miał możliwości zweryfikowania posiadanych przez nich uprawnień w polskiej bazie CEK. Tym samym będzie mógł uznać, że prowadzą one pojazd bez koniecznych uprawnień.

Prawo jazdyZa brak okularów możesz dostać 1500 zł mandatu. Sprawdź tę rubrykę w prawie jazdy

I fakt ten nabiera szczególnego znaczenia teraz – gdy do Polski masowo napływają Ukraińcy uciekający przed wojną. Warto im o tym fakcie przypominać na każdym kroku. W przeciwnym razie mogą ich spotkać poważne nieprzyjemności w czasie ewentualnej kontroli drogowej.

Kiedy Ukrainiec nie musi wozić ze sobą prawa jazdy?

W tym przypadku należy zrobić pewne obostrzenie. Może się pojawić sytuacja, w której Ukrainiec w Polsce nie będzie musiał wozić ze sobą prawa jazdy. Dotyczy ona przede wszystkim przypadku, w którym przebywa on w naszym kraju od co najmniej 185 dni i zdążył wyrobić sobie polskie prawo jazdy (po zdaniu wymaganego egzaminu teoretycznego). W takim przypadku informacja o jego uprawnieniach jest dostępna w bazie CEK i w takim przypadku polscy policjanci w czasie kontroli drogowej będą mogli zweryfikować informacje na podstawie np. paszportu.

Za brak prawa jazdy grozi mandat do... 30 tys. zł!

W sytuacji, w której policjanci zatrzymają w Polsce kierowcę, w bazie CEPiK nie będzie jego danych, a do tego nie będzie miał przy sobie prawa jazdy, pojawi się poważny problem. Szczególnie w świetle nowelizacji taryfikatora mandatów z 1 stycznia 2022 roku. To wykroczenie zostało obwarowane mandatem zaczynającym się od 1,5 tys. zł. Maksymalnie kara może wzrosnąć nawet do 30 tys. zł. I kwota taka jest możliwa, szczególnie że grzywnę ostatecznie powinien wystawić sąd. Dodatkowo może orzec... zakaz prowadzenia pojazdów.

Więcej o: