Pościg za Fiatem Seicento. 18-latek od początku nie miał szans

Próba ucieczki przed policją zazwyczaj kiepsko się kończy. Jeśli kierowca otrzymuje od mundurowych nakaz zatrzymania się, powinien wykonać polecenie. Zignorowanie funkcjonariuszy ma poważne konsekwencje.

Ucieczka przed policją to najgorsza decyzja, jaką może podjąć kierowca. Od 1 czerwca 2017 roku obowiązują przepisy ruchu drogowego, w świetle których niezatrzymanie się do kontroli drogowej na żądanie policji jest traktowane jako przestępstwo, za które grozi do 5 lat pozbawienia wolności i wysoka grzywna (art. 178b Kodeksu karnego). Sąd za takie działanie może też zakazać prowadzenia pojazdów nawet na okres 15 lat.

Pewien 18-latek z województwa świętokrzyskiego wybrał się w poniedziałek 4 kwietnia na przejażdżkę starym Fiatem Seicento. Na ulicy Kieleckiej w Suchedniowie policjanci skarżyskiej drogówki postanowili zatrzymać młodego mężczyznę do kontroli. Funkcjonariusze poruszając się nieoznakowanym radiowozem wydali nakaz zatrzymania przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Kierowca postanowił uniknąć konfrontacji z mundurowymi i podjął próbę ucieczki.

Zobacz wideo

Nastolatek zjechał w ulicę Żeromskiego, a następnie skierował się na drogę prowadzącą do lasu. Leśna trasa była zaśnieżona, przez co kierującemu trudno było utrzymać pojazd na jezdni. Auto wpadło w poślizg i wjechało do rowu. 18-latek natychmiast wybiegł z pojazdu i zdecydował się na pieszą ucieczką. Policjanci zdołali go dogonić, zatrzymać i doprowadzić do radiowozu. Akcja ta została uwieczniona wideorejestratorem zamontowanym w radiowozie.

Szybko wyszło na jaw dlaczego mieszkaniec gminy Łączna uciekał. Przestraszył się ponieważ w ogóle nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Fiat Seicento nie miał natomiast ważnego badania technicznego. W ten sposób nieodpowiedzialny 18-latek narobił sobie kłopotów. Odpowie za przestępstwo i będzie musiał ponieść karę finansową za jazdę bez uprawnień. Nowy taryfikator mandatów wprowadzony 1 stycznia 2022 roku za takie wykroczenie przewiduje minimum 1500 złotych mandatu karnego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.