Zasady jazdy na hulajnodze. Mazowiecka drogówka przypomina

Już za chwilę na drogach i chodnikach pojawi się coraz więcej elektrycznych hulajnóg. Policja przypomina wszystkie podstawowe przepisy i reguły.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Hulajnogi od kilku lat przeżywają swój renesans. Ich elektryczne odmiany tak przypadły do gustu, że można je spotkać na każdym kroku. W szczególności te, które da się wynająć za pomocą aplikacji.

Zobacz wideo Pod nosem policji przejechał na czerwonym świetle na hulajnodze elektrycznej. Okazało się, że jest pijany

Ponieważ wiosna przywitała nas doskonałą pogodą, można się spodziewać, że liczba użytkowników hulajnóg elektrycznych z każdym dniem będzie wzrastać. Z tego powodu Mazowiecka drogówka przygotowała zestawienie, które przypomina o podstawowych zasadach użytkowania tego środka pojazdu. Zebrane je w zgrabnej tabeli:

Na hulajnodze elektrycznej poruszać się można od 10 roku życia (chyba że pod opieką osoby dorosłej w strefie zamieszkania). Możliwe jest to, jeżeli użytkownik posiada kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 i T. Osoby powyżej 18 roku życia nie muszą posiadać żadnych uprawnień.

Hulajnogą elektryczną można poruszać się na ścieżce rowerowej lub pasie ruchu dla rowerów. Jeśli takowych nie ma, użytkownik może jechać po drodze publicznej, pod warunkiem, że prędkość pojazdów nie przekracza 30 km/h. Po chodniku można jeździć hulajnogą elektryczną, ale tylko wtedy, gdy nie ma ścieżki rowerowej, a na drodze dozwolona prędkość wynosi więcej niż 30 km/h. Przy czym należy pamiętać, że jeśli poruszamy się po chodniku, to nasza prędkość musi być zbliżona do prędkości pieszych, czyli około 10 km/h.

Użytkownicy hulajnóg elektrycznych są zobowiązani do ustępowania pierwszeństwa pieszym.

Po zakończeniu jazdy hulajnogę powinniśmy pozostawić w wyznaczonym miejscu. Jeśli takowego nie ma, należy zostawić ją jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni i tak, żeby zostało 1,5 m do przejścia.

Oczywiście korzystać z hulajnogi można wyłącznie, gdy jest się trzeźwym. Nie można podczepiać się innego pojazdu, jeździć bez użycia rąk i co najważniejsze, a wiele osób o tym zapomina, nie wolno przewozić innych osób i zwierząt podczas gdy samemu korzysta się z urządzenia.

Warto pamiętać, że na drodze czy chodniku nie jesteśmy sami. Trzeba też zachować szczególną ostrożność zawsze, kiedy używamy hulajnogi elektrycznej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.