Niepewna sytuacja przy budowie dróg. Oferenci nie mogą podać adekwatnych wycen

GDDKiA zauważyło, że oferenci nie mogą złożyć swoich propozycji na przetargi, które odpowiadałyby niepewnej sytuacji na rynku. Postanowiono interweniować.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Już niedługo rozpocznie się pełną parą sezon budowlany. GDDKiA zauważa, że obecnie w realizacji jest 98 dróg krajowych i 14 obwodnic, a już w kolejce czekają kolejne inwestycje.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 108

Niestety z powodu wojny w Ukrainie sytuacja na rynku jest bardzo niepewna. Bez możliwości racjonalnej wyceny materiałów i usług niezbędnych do realizacji inwestycji, wykonawcy nie mogą złożyć odpowiednio skalkulowanych ofert. Obecne wzrosty cen, dostępność pracowników, materiałów budowlanych i poszczególnych surowców, skłoniły GDDKiA do reakcji. 

Jaka to jest reakcja? Otóż zdecydowano, że przetargi, które miały zakończyć się z końcem marca zostaną przedłużone, a tym samym oferty będzie można złożyć później. Ma to na celu przyjrzeniu się obecnej sytuacji na rynku przez oferentów i pozwolić im adekwatniej przygotować swoje propozycje.

Tak prezentuje się lista przetargów wydłużonych o miesiąc:

  • rozbudowa DK22 na odcinku Królewo - granica woj. warmińsko-mazurskiego i pomorskiego,  
  • rozbudowa DK22 na odcinku Knybawa - Gnojewo,  
  • S17 Zamość Wschód - Zamość Południe,  
  • S17 Zamość Południe - Tomaszów Lubelski,  
  • S17 Tomaszów Lubelski - Hrebenne.

GDDKiA zaznacza, że już złożone oferty zostaną terminowo otwarte i przeanalizowane. Pozostałe przetargi mają być ogłaszane zgodnie z wcześniej przyjętym kalendarzem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.