Coraz więcej dziur na polskich drogach. Samorządy płacą odszkodowania

Stan polskich dróg po zimie znów zaczyna odkrywać swoje prawdziwe oblicze. Świadomi swoich praw kierowcy coraz częściej zgłaszają się do samorządów po odszkodowania. Urzędy wypłacają pieniądze, ale warto wiedzieć, jak przygotować skuteczny materiał dowodowy.

Żeby otrzymać od samorządu odszkodowanie za uszkodzenie samochodu na dziurawej jezdni, trzeba udowodnić, że szkoda nie powstała z winy kierowcy, a w tej sytuacji jest winne miasto lub gmina. W ostatnim czasie coraz więcej kierowców upomina się o swoje.

Więcej informacji na temat stanu polskich dróg znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Jak donosi Gazeta Wyborcza, tylko w zeszłym roku we Wrocławiu wpłynęły 534 wnioski o odszkodowania – 375 dotyczyło szkód związanych z ubytkach w drogach, 159 dotyczyło innych szkód drogowych, takich jak np. koleiny, nierówności chodnika, studzienki. Dla porównania w Poznaniu kierowcy zgłosili prawie 300 wniosków o odszkodowanie.

Od początku tego roku zgłoszono już 111 szkód, a 88 dotyczyło ubytków w drogach. Tylko w zeszłym roku wrocławski samorząd poświęcił na ten cel ponad 306 tys. zł z budżetu. Natomiast w samym styczniu i lutym poznański Zarząd Dróg Miejskich przyjął 71 wniosków o odszkodowania.

Uszkodziłeś samochód – co dalej?

W pierwszej kolejności trzeba mieć potwierdzenie okoliczności zdarzenia. Dlatego w tym celu najlepiej wezwać policję lub straż miejską. Funkcjonariusz przygotuje notatkę, która będzie potrzebna do dokumentacji przy składaniu roszczenia ubezpieczeniowego. Często zdarza się jednak, że służby są mocno zajęte, a czas oczekiwania na przyjazd wyniesie kilka godzin.

Zobacz wideo

Warto wtedy przygotować własnoręcznie raport ze zdarzenia opisując okoliczności, rodzaj i charakter uszkodzeń. W miarę możliwości warto rozejrzeć się, czy wokół nie znalazł się jakiś świadek zdarzenia. Kluczowym dowodem w tej sprawie są zdjęcia. Można je zrobić telefonem komórkowym, ale trzeba pamiętać, żeby prezentowały uszkodzenia w jezdni i samochodzie, a także pozwoliły zidentyfikować miejsce. Nagranie z samochodowego wideorejestratora również będzie nieocenione w takiej sytuacji.

Ile czasu na zgłoszenie szkody?

Kierowca ma maksymalnie 3 lata na zgłoszenie roszczenia od momentu wystąpienia szkody. Trzeba pamiętać, że odpowiedź na wniosek o odszkodowanie powinna zostać wysłana w ciągu 30 dni. Naszym zdaniem nie warto zwlekać z wysłaniem roszczenia. Im szybciej kierowca to zrobi, tym mniej argumentów pozostawiamy ubezpieczycielowi w kwestii odrzucenia roszczenia

Jak ustalić właściciela lub zarządcę drogi?

W przypadku dróg publicznych sprawa jest dość prosta. Dla dróg krajowych zarządcą jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, dla dróg wojewódzkich zarządcą jest Zarząd Województwa, dla dróg powiatowych zarządcą jest Zarząd Powiatu, a dla dróg gminnych zarządcą jest wójt, burmistrz lub prezydent.

Gdy do zdarzenia dojdzie na drodze prywatnej, pomoc w ustaleniu udzieli nam policja, a także urząd miasta lub gminy.

Więcej o: