Co powinien mieć i ile kosztuje dobry wideorejestrator?

Lista motoryzacyjnych gadżetów wydłuża się z roku na rok. A jednym z modniejszych jest dziś rejestrator jazdy do samochodu. Jak wybrać właściwy i ile właściwe urządzenie może kosztować? To właśnie sprawdziliśmy.

Więcej porad eksploatacyjnych znajdziesz też w serwisie Gazeta.pl.

Wideorejestrator stał się dziś jedną z ważniejszych broni kierowców. Broni przed agresją innych kierujących, broni na wypadek kolizji lub wypadków czy nawet broni w przypadku nieuzasadnionych kontroli drogowych. Aby przekonać się o tym, jak popularne stały się te urządzenia, wystarczy rozejrzeć się w czasie jazdy. A to prowadzi do zasadniczego pytania. Co powinien mieć dobry wideorejestrator i ile taki sprzęt może właściwie kosztować?

Zobacz wideo Wyprzedzał na czołówkę a później dachował. Wstrząsające nagranie z policyjnego wideorejestratora

Co jest najważniejsze w wideorejestratorze samochodowym?

Odpowiedź na pytanie o to, co tak naprawdę powinien mieć dobry rejestrator jazdy, jest dość prosta. Bo skoro ma nagrywać obraz z drogi, powinien nagrywać go w możliwie najlepszej jakości. Aby się upewnić, że tak właśnie się dzieje, należy sprawdzić dwa parametry. Przede wszystkim jakość matrycy zamontowanej w urządzeniu. Producenci w specyfikacji zawsze podają, że np. wideorejestrator nagrywa w jakości HD lub 4K. Poza tym warto sprawdzić testy urządzeń prowadzone np. w serwisie YouTube. Oglądając krótkie wideo można się przekonać o tym, co zadana przez urządzenie jakość oznacza w praktyce.

Jakość ma potężne znaczenie. Maksymalnie wysoka sprawi, że nagranie będzie zawierać dużo szczegółów – dla przykładu da się odczytać numer rejestracyjny oddalającego się pojazdu. Jakość decyduje zatem o przydatności kamerki.

Jakość obrazu to jedno. Prędkość klatkowa i kąt widzenia drugie

Kolejnym parametrem jest tzw. prędkość klatkowa. Im więcej klatek na sekundę zarejestruje kamera, tym lepiej – przynajmniej w teorii. Bo wtedy obraz zawiera większą ilość szczegółów, ale często jest też... ciemniejszy. Warto o tym pamiętać i warto wyważyć tą wartość. Kolejnym kluczem do sukcesu jest jakość przewrotnika obrazu. Wysokiej jakości przetworniki produkuje Sony. Nieco gorsze sensory są tworzone przez OmniVision czy Aptinę. Informacja o rodzaju zastosowanego przetwornika powinna się znaleźć w specyfikacji technicznej urządzenia.

Z pomocą drona policja rejestruje wykroczenia kierowcówCzy nagranie z kamery samochodowej jest dowodem wykroczenia? Pytamy, bo Polacy biją rekordy

Parametrem rejestrowania obrazu, na który kierowca musi zwrócić uwagę podczas zakupu samochodowego wideorejestratora, jest też kąt widzenia. Im większy, tym więcej jest w stanie "zobaczyć" kamera. I za dobry parametr w tej kwestii spokojnie można uznać kąt 120 do 140 stopni. Podczas zakupu warto też sprawdzić rodzaj podłączenia. Większość rejestratorów czerpie zasilanie z gniazda zapalniczki. To jednak oznacza konieczność poprowadzenia przewodu przez środek deski rozdzielczej. Warto poszukać innego źródła prądu – i np. ukryć przewód pod podsufitką.

Opcje dodatkowe. Jakie funkcje jeszcze ma rejestrator?

Wybierając rejestrator jazdy do samochodu kierowca powinien się także zastanowić nad tym, czy chce rejestrować tylko obraz z przodu pojazdu, a może z przodu i tyłu. To kluczowa kwestia. Dodatkowo warto dokładnie wczytać się w specyfikację urządzenia. Większość oferuje bowiem opcje dodatkowe – chociażby w postaci automatycznego wzbudzania rejestratora w sytuacji, w której w zaparkowane auto uderzy inny uczestnik ruchu drogowego. Poza tym dostępne są też tryby nagrywania w pętli czy łączenie nagrania z danymi lokalizacyjnymi pobranymi z nadajnika GPS.

Ile kosztuje rejestrator jazdy, a ile jego montaż?

Rejestrator jazdy do samochodu można kupić w sklepie motoryzacyjnym, większym markecie, sieci sklepów RTV AGD czy w sieci. Podstawowe wersje urządzenia potrafią kosztować już 40 – 50 zł. Jakość zapisywanego przez nie obrazu będzie jednak daleka od ideału. Średniej klasy urządzenia kosztują od 200 do 400 zł, podczas gdy najdroższe mogą zostać wycenione nawet na 1200 – 1300 zł. A na tym wydatek może się nie kończyć, bo czasami kierowca zapłaci też za montaż rejestratora – wraz z doprowadzeniem zasilania i ukryciem przewodu pod podsufitką. Usługa taka kosztuje na ogół od 100 do 170 zł.

Więcej o: