Jak sprawdzić VIN i co można z niego wyczytać?

17 cyfr i liter wybitych na nadwoziu auta układa się w numer VIN. Co tak właściwie on znaczy i czemu jest tak ważny podczas zakupu samochodu? Sprawdziliśmy to.

Więcej porad eksploatacyjnych znajdzie również w serwisie Gazeta.pl.

Każdy obywatel Polski ma nadany unikalny numer PESEL. Każdy samochód ma unikalny numer VIN. Standaryzacja tego oznaczenia miała miejsce w roku 1981. Od tego momentu 17 cyfr układa się w odgórnie ustalony kod. Każda z liter i cyfr ma swoją rolę i przekazuje ważne dane. Właśnie dlatego odczytanie numeru VIN może dać kierowcy szereg informacji dotyczących pojazdu.

Zobacz wideo Testujemy nowe Volvo C40 P8 Recharge

Znaczenie poszczególnych znaków pojawiających się w numerze VIN:

  • znaki 1-3 - oznaczenie producenta samochodu,
  • znaki 4-8 - opis pojazdu: rodzaj nadwozia, typ silnika i np. wyposażenie,
  • znak 9 - tzw. liczba kontrolna,
  • znak 10 - rok modelowy,
  • znak 11 - oznaczenie fabryki,
  • znaki 13-17 - numer seryjny pojazdu.

Co można sprawdzić po numerze VIN? Głównie dane i historię

Numer VIN jest szczególnie ważny podczas zakupu pojazdu. I decydują o tym dwa czynniki. Po pierwsze po numerze VIN kupujący może sprawdzić pojazd. Odczytanie VIN pozwoli kierowcy na sprawdzenie podstawowych informacji o aucie - w tym chociażby daty produkcji czy wyposażenia fabrycznego. Co więcej, kupujący ma możliwość zobaczenia historii przeglądów pojazdu i przebiegów m.in. w rządowej bazie za pośrednictwem serwisu historiapojazdu.gov.pl. Poza tym po numerze VIN auto można zidentyfikować np. w ogólnoeuropejskich bazach producenckich oraz sprawdzić historię napraw i wizyt w autoryzowanych stacjach obsługi.

Kolejnym kluczowym aspektem numeru VIN jest identyfikacja konkretnego auta. Numer naniesiony na nadwozie musi być identyczny jak ten zapisany w karcie pojazdu czy dowodzie rejestracyjnym. Urzędnik z pewnością to sprawdzi. Dodatkowo na podstawie numeru VIN samochód jest sprawdzany w bazie modeli kradzionych na drodze rejestracji.

Numer VIN: gdzie można go znaleźć?

Numer VIN pojawia się w dokumentach pojazdu oraz jest naniesiony na tabliczkach na elementach konstrukcyjnych. Można go znaleźć chociażby pod maską - na przegrodzie czołowej, podłużnicach czy kielichu przedniego zawieszenia. We wnętrzu plakietki z VIN pojawiają się na błotnikach, progach, przegrodzie bagażnika lub na ramie. VIN pojawia się też na tzw. tabliczce znamionowej zamontowanej w większości pojazdu na podszybiu auta.

Więcej o:
Copyright © Agora SA