Nowa funkcja w systemie e-TOLL. Łatwiej kupisz właściwy bilet

Wprowadzenie systemu e-TOLL już w pierwszych dniach funkcjonowania wywołało sporą falę krytyki i frustracji u kierowców. Na szczęście, wraz z upływem czasu rozwiązanie staje się coraz bardziej przystępne dla użytkowników. Właśnie pojawiła się nowa funkcja, która ułatwi zakup odpowiedniego biletu.

Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła na stronie internetowej systemu e-Toll nowe narzędzie. Kierowcy mogą teraz w łatwiejszy sposób wybrać i kupić jednorazowy bilet na przejazd płatnymi odcinkami dróg znajdujących się w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Chodzi o autostradę A2 Konin- Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica.

Od początku grudnia 2021 r. obowiązuje na tych odcinkach system e-TOLL. Nie trzeba już stać w kolejce na bramkach, a opłatę za przejazd można wnieść poprzez dość skomplikowaną i czasochłonną rejestrację aplikacji e-TOLL PL dostępną smartfony.

Więcej informacji motoryzacyjnych znajdziesz w serwisie Gazeta.pl

Drugim, wygodniejszym sposobem jest możliwość zakupu jednorazowego biletu w ramach odrębnej aplikacji e-TOLL PL BILET. Można to zrobić również poprzez stronę internetową. W obu przypadkach sprawa jest dość prosta – wystarczy podać numer rejestracyjny pojazdu, określić jego rodzaj, wybrać planowaną trasę i czas. W wersji komputerowej i mobilnej (sprawdziliśmy - rozwiązanie jest dostępne dla systemów operacyjnych Android i iOS) pojawiła się teraz mapa, która pokazuje aktualnie wybrany węzeł autostrady.

Zobacz wideo

Kierowcy nie muszą się już głowić nad tym, który wjazd i zjazd na autostradę będzie właściwy, ponieważ wcześniej nazwy węzłów w aplikacji nie pokrywały się z nazwami ustalonymi przez GDDKiA. Alternatywnie kierowcy mogą kliknąć na mapie konkretny punkt rozpoczęcia i zakończenia podróży, a system automatycznie wybierze prawidłowe węzły i obliczy koszt opłaty. System poinformuje użytkownika, jeśli na trasie pojawią się płatne odcinki zarządzane przez innych operatorów – dotyczy dalszych odcinków autostrady A2.

Wdrożenie nowych funkcjonalności z pewnością ułatwi życie kierowcom i pozwoli uniknąć dość surowej – 500 zł – kary za brak wniesionej opłaty. Warto pamiętać, że w przypadku braku wniesienia opłaty za przejazd płatnym odcinkiem autostrady możemy dokupić brakujący bilet do końca trzeciego dnia od zakończenia przejazdu.

Oczywiście pod warunkiem, że nie zostaliśmy zatrzymani do kontroli i ukarani. Dokupując brakujący e-bilet autostradowy, zarówno podczas przejazdu jak i po jego zakończeniu, jako początek okresu ważności biletu podać datę i czas zgodny z momentem wjazdu na autostradę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.