Od początku roku to mój ulubiony przycisk w samochodzie

Macie swój ulubiony przycisk w samochodzie? Ja od 1 stycznia 2022 roku tak. Jest mały, niepozorny i na pierwszy rzut oka mówi niewiele. Sprawia jednak, że każdego dnia oszczędzam tysiące złotych. I nie, to nie jest żadna reklama.

Więcej motoryzacyjnych ciekawostek z zakresu technologii odkryjesz też w serwisie Gazeta.pl.

Jak mówi mądre powiedzenie, człowiek uczy się przez całe życia. Przez całe życie zmieniają się też pewne upodobania. Ja np. od 1 stycznia 2022 roku mam w samochodzie nowy, ulubiony przycisk. Tak, wygląda dość niepozornie. Nie bagatelizujcie go jednak. Bo choć przycisk jest niewielki i często ukryty w gąszczu innych guzików na kierownicy, jego naciśnięcie może pomóc Wam zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych... każdego dnia. O jakim przycisku mowa? Oczywiście o aktywatorze ogranicznika prędkości.

Zobacz wideo Sypią się nowe, wysokie mandaty. Dolnośląska grupa SPEED pokazuje kompilację nagrań

Mandaty grozy. Szybkość jest zła, ale nie zawsze intencjonalna

O nowych mandatach za prędkość w ostatnich tygodniach przeczytaliście już pewnie wszystko. Wiecie zatem doskonale, że przy przekroczeniu prędkości już o 31 km/h otrzymacie 800 zł grzywny. A kara może poszybować nawet do 2,5 tys. zł – czy 5 tys. zł w przypadku recydywistów. Z pewnością zdajecie sobie też sprawę z tego, że podwyżka mandatów była konieczna i że w tym wszystkim – przynajmniej w teorii – chodzi o bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz o ograniczenie liczby wypadków, rannych i zabitych. Jak to jednak zwykle w życiu bywa, sprawa nie jest taka prosta, na jaką wygląda...

Kontrola prędkościOd stycznia nawet 2500 zł mandatu za przekroczenie prędkości. Znamy nowe stawki

Zagapiłeś się lub zamyśliłeś? No to będzie mandat

Drastyczne ograniczenie prędkości w centrum miasta czy na uliczce osiedlowej ciężko jest wyjaśnić. Gdy jednak poruszacie się prawie pustą obwodnicą lub autostradą, nietrudno o zamyślenie. Zbyt mocno skupicie się na informacjach podawanych w radiu, pięknym samochodzie jadącym obok czy rozmowie telefonicznej prowadzonej przez zestaw głośnomówiący i przestaniecie zwracać uwagę na prędkościomierz. A na szerokiej i długiej prostej łatwo przekroczyć limit o 20 czy 30 km/h – a przy mocnych i sportowych autach często nawet o większą liczbę km/h. I zanim się zorientujecie, że popełniacie wykroczenie, może was złapać jadący obok patrol lub odcinkowy pomiar prędkości.

Akcja 'Prędkość' na polskich drogach. Policja zapowiada wzmożone kontrole (zdjęcie ilustracyjne)Taryfikator punktów karnych 2022. Też będzie rewolucja. Wiemy, kiedy i jaka

Uruchom limiter prędkości. Żaden system nie da takich oszczędności!

W tym punkcie pojawia się właśnie mój nowy, ulubiony przycisk w aucie. Jadąc w trasie czy mieście możecie bowiem aktywować ogranicznik prędkości i ustalić limit szybkości na poziomie ograniczenia. W efekcie pomimo mimowolnego czy przypadkowego wciskania gazu, samochód nawet o 1 km/h nie przekroczy zadanego tempa jazdy. Sprytne? I to jak! A to nie koniec zalet tego rozwiązania. Dodatkowa jest taka, że dziś ogranicznik prędkości – w przeciwieństwie do tempomatu – jest praktycznie standardem na rynku motoryzacyjnym. Bez dopłaty otrzymują go nawet samochody segmentu B.

Warto pamiętać o tym, że limiter prędkości jest dezaktywowany przyciskiem, ale też – ze względów bezpieczeństwa – po wciśnięciu gazu w podłogę. Ciężko jednak przypadkowo wcisnąć gaz w podłogę.
Więcej o: