W tym roku koniec z obowiązkiem zmiany tablic po zakupie. Zdrapiemy też naklejki

W tym roku czekają kierowców dwie istotne zmiany. Przynajmniej jeśli chodzi o numery identyfikacyjne ich pojazdów. Najpierw zniknie obowiązek wymiany tablic rejestracyjnych przy zakupie używanego auta. Później będziemy zdrapywać naklejki.
Zobacz wideo Mandaty za prędkość w Polsce. Ile kierowcy zapłacą za jakie przewinienia?

Nowy, 2022 rok przyniósł nie tylko drastyczne podwyżki mandatów za wykroczenia drogowe w Polsce. W najbliższych miesiącach kierowcy powinni doczekać się też dwóch bardzo ważnych zmian, na które czekają już od bardzo dawna.

Zniknie obowiązek wymiany tablic rejestracyjnych

W chwili obecnej kupując samochód (zarówno nowy, jak i używany) mamy obowiązek zarejestrować lub przerejestrować go w urzędzie w ciągu 30 dni (nawet jeśli auto już wcześniej było zarejestrowane w Polsce). W takiej sytuacji trzeba zabrać ze sobą poprzednie tablice rejestracyjne (zatrzymuje je urzędnik) i wyrobić nowe (wyjątkiem jest sytuacja, gdy auto było wcześniej zarejestrowane w tym samym powiecie).

Procedura ta kosztuje przede wszystkim trochę czasu, ale i uszczupla budżet o (najczęściej) 180,50 zł. Po wydaniu nalepki kontrolnej z nowym numerem rejestracyjnym, trzeba też przykleić ją w miejscu starej. W tym roku przepisy zostaną jednak zmienione.

Oznacza to, że od 31 stycznia 2022 - bo wtedy mają wejść w życie nowe zasady - będziemy mogli pozostawić dotychczasowe tablice rejestracyjne (o ile będą czytelne i w dobrym stanie) po zakupie używanego auta. Nawet jeśli poprzedni właściciel zarejestrował samochód w innym powiecie.

Jedynym obowiązkiem będzie wizyta w urzędzie w celu zmiany właściciela samochodu. Zniknie konieczność wymiany tablic i naklejki kontrolnej, co pozwoli zaoszczędzić sporo czasu i niespełna 100 zł. Po zmianach załatwienie formalności będzie w większości przypadków kosztować ok. 80 zł.

Więcej o zmianach prawnych dla kierowców przeczytacie na Gazeta.pl

Nadchodzi zdrapywanie naklejek kontrolnych

Druga z zapowiadanych na początku tekstu zmian to koniec z obowiązkowymi naklejkami kontrolnymi. Do tej pory przy rejestracji pojazdu trzeba nalepkę przykleić w rogu przedniej szyby auta. Od 4 września 2022 roku zniknie obowiązek posiadania naklejki kontrolnej. 

Oznacza to, że nie będzie konieczności zrywania poprzedniej i naklejenia nowej nalepki, nawet przy zmianie numerów rejestracyjnych. Zniknie też opłata za wydanie nalepki kontrolnej (18,50 zł) przy pierwszej rejestracji auta w Polsce lub w przypadku chociażby wymiany szyby, która uległa uszkodzeniu. Od 4 września będziemy mogli zatem zająć się usunięciem naklejki ze swojego pojazdu.

Co ważne, w ramach tego samego pakietu deregulacyjnego (został podpisany w 2020 roku) zniesiono również konieczność posiadania karty pojazdu. Karty stracą swoją funkcję i nie będą wydawane również od 4 września 2022 roku. Oznacza to również oszczędności (75,50 zł) w przypadku konieczności wydania nowej karty pojazdu dla pojazdu sprowadzonego zza granicy lub zgubienia tego dokumentu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.