Ukryte funkcje w kluczyku. Kierowco, twoje auto może potrafić więcej, niż myślisz

Kluczyk już dawno przestał być po prostu kluczykiem. Dziś to urządzenie, które pozwala nie tylko na zdalne odblokowanie zamków, ale nawet... zdalne zaparkowanie pojazdu.

O technologii motoryzacyjnej opowiadamy też w serwisie Gazeta.pl.

Jeszcze dwie, trzy dekady temu kluczyk do samochodu był... po prostu kluczykiem. Dziś gdy technologia motoryzacyjna stawia na inteligencję, a miniaturyzacja pozwoliła na faszerowanie obudów kolejnymi obwodami, kluczyk staje się bardziej czymś na kształt mobilnego centrum sterowania. W tym punkcie należy jednak zrobić pewne obostrzenie. Bo choć ilość funkcji oferowanych przez kluczyk rośnie, najpierw kierowca powinien wiedzieć o ich istnieniu. I zaraz wszystko stanie się jasne.

Zobacz wideo Złodziej włamał się do domu, znalazł kluczyki i odjechał skradzionym samochodem

Zamykasz auto? To zaświecą się światła i złożą lusterka

Zacznijmy od opcji najbardziej podstawowych. A więc zamknięcie lub otwarcie auta pozwala na automatyczne złożenie lub rozłożenie lusterek, ewentualnie uruchomienie tzw. funkcji follow me home. W pierwszym przypadku kierowca minimalizuje ryzyko, że ktoś przechodząc lub przejeżdżając obok auta urwie w nim lusterko. Druga z opcji sprawia, że auto świecąc światłami, oświetla kierowcy drogę do domu. Blokowanie lub odblokowywanie zamków oznacza też świecenie migaczami. A to można wykorzystać do odnalezienia zaparkowanego samochodu na dużym parkingu przed marketem.

Użycie odpowiedniej kombinacji przycisków sprawi, że auto albo zacznie migać światłami (awaryjnymi lub mijania), albo będzie dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe. Tak dawane sygnały pozwolą kierowcy bezproblemowo namierzyć pojazd.

Kluczyk steruje klapą bagażnika i szybami

Kluczyki z biegiem lat zaczęły otrzymywać coraz większą ilość przycisków. W efekcie dziś znaleźć można na nich guzik z symbolem klapy bagażnika. Jedno jego naciśnięcie sprawia, że klapa unosi się na elektronicznie sterowanych siłownikach. Skutek? Kierowca nie musi dotykać się np. do brudnej klapy chcąc zapakować do kufra walizki. Co ważne, opcja pozwala nie tylko na otwarcie, ale często i zamknięcie klapy. To niezwykle wygodne!

Kluczyk komunikujący się z autem za pomocą fal radiowych, pozwala też np. na zdalne otwarcie lub zamknięcie szyb. Odbywa się to poprzez długie przytrzymanie przycisku odblokowującego lub blokującego zamki. Funkcję tą można zaprogramować również w taki sposób, aby obsługiwała również szyberdach lub okno panoramiczne. I jest ona szczególnie wygodna latem. Przed dotarciem do auta kierowca może otworzyć wszystkie szyby, aby przewentylować wnętrze. Dzięki temu po rozruchu silnika pasażerowie szybciej poczują pacę klimatyzacji.

Zdalne domykanie szyb to też możliwość zamknięcia szyby uchylonej w celu przewietrzenia kabiny pasażerskiej po jeździe. Kierowca może z niej skorzystać np. w sytuacji, w której zacznie padać deszcz, a nie chce mu się wychodzić z mieszkania.

Masz kluczyk w kieszeni? To wystarczy

Kluczyk pozwala za zaryglowanie zamków, domknięcie szyb, odnalezienie auta na parkingu czy złożenie lusterek. To jednak nie koniec. Bo dziś często do uzyskania dostępu do wnętrza pojazdu nie musimy nawet wyjmować kluczyka z kieszeni. W niektórych opcjach sama obecność lub nieobecność kluczyka powoduje odryglowanie lub zaryglowanie zamków. Czasami w tym celu trzeba np. nacisnąć przycisk na pole dotykowe na klamce. Inteligentny kluczyk w takiej formie przynosi jednak jeszcze jedną korzyść. Samochód odpala się za pomocą przycisku, a nie przekręcenia kluczyka w stacyjce.

Kluczyk stał się... komputerem. Komputerem z ekranem!

I gdy już może się wydawać, że kluczyk do samochodu jest naprawdę inteligentny, stawkę postanowiło podbić BMW. Choć w jego przypadku nie można mówić już o kluczyku, a raczej prawdziwej stacji sterującej wyposażonej w ekran. Za pomocą interfejsu kierowca może zdalnie sprawdzić czy zamknął auto, jak duży zasięg oferuje bateria, uruchomić klimatyzację przed dotarciem do pojazdu czy nawet... zdalnie go zaparkować. I choć takie rozwiązania z pewnością stanowią śpiew przyszłości, inni producenci zdecydowali się na bardziej intuicyjne rozwiązanie. A tym na ogół jest... dedykowana aplikacja. Aplikacja, która coraz częściej może zastępować fizyczny kluczyk.

Więcej o:
Copyright © Agora SA