W piątek zapadła decyzja, a dziś rusza plac budowy. Będzie autostrada w Mińsku Mazowieckim

W piątek podjęto decyzję o zezwoleniu na budowę autostrady A2 pod Mińskiem Mazowieckim. Wystarczył weekend, by ruszyły prace. Za dwa lata powinniśmy mieć gotową autostradę.

Więcej informacji drogowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

10 grudnia Wojewoda Mazowiecki wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) na 12-kilometrowy odcinek autostrady A2 pomiędzy węzłami Kałuszyn i Groszki (na wschód od Mińska Mazowieckiego). Wykonawca nie tracił czasu - skoro w piątek otrzymał zgodę na rozpoczęcie robót w terenie, w poniedziałek ruszyły prace. Pierwszą czynnością, jaką realizuje wykonawca, jest ewidencja działek i rozeznanie terenu po uzyskaniu decyzji ZRID. Następnym krokiem będzie przygotowanie harmonogramu dalszych działań wykonawcy.

Zobacz wideo Korytarz życia na Słowacji. Nie wszyscy kierowcy radzą sobie z jego sprawnym utworzeniem

Co się będzie działo na autostradzie A2?

Projekt autostrady jest już gotowy, teraz przed wykonawcą realizacja robót w terenie. Wybudowane zostanie ok. 12 km autostrady A2 o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa. Powstanie również węzeł Groszki. Wykonane zostaną drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska (np. ekrany akustyczne) i bezpieczeństwa ruchu drogowego (np. bariery energochłonne).

Wykonawcą inwestycji jest firma PUT Intercor. Umowa o wartości ok. 500 mln zł zostanie zrealizowana w ciągu 36 miesięcy od daty jej zawarcia, przy czym po uzyskaniu decyzji ZRID do czasu realizacji nie wlicza się przerw zimowych od 15 grudnia do 15 marca. Zakończenie wszystkich prac przewidywane jest jesienią 2023 r.

Autostrada A2, Kałuszyn - GroszkiAutostrada A2, Kałuszyn - Groszki GDDKiA

A2 na wschód od Warszawy

Mińsk Mazowiecki - Siedlce - ok. 37,5 km

Czekamy na zakończenie postępowania administracyjnego, które zakończy się wydaniem decyzji ZRID na odcinkach Groszki - Gręzów oraz Gręzów - Siedlce Zachód. Dla pierwszego odcinka termin zakończenia prac przewidziany został latem 2024 r., a dla drugiego jesienią 2023 r.

Siedlce - Biała Podlaska - ok. 63,5 km

W kwietniu br. podpisano umowy na cztery kolejne fragmenty A2 od Siedlec do Białej Podlaskiej:

  • Malinowiec - Łukowisko;
  • Swory - Biała Podlaska;
  • Siedlce Zachód - Malinowiec;
  • Łukowisko - Swory.

Na każdym zadaniu trwa opracowywanie dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosku o wydanie decyzji ZRID. Planowany termin złożenia wniosków do urzędów wojewódzkich to połowa grudnia 2021 r.?

Biała Podlaska - granica państwa (Kukuryki) - ok. 32 km

We wrześniu br. podpisano umowę na wykonanie projektu i uzyskanie niezbędnych decyzji umożliwiających realizacje robót w terenie. W styczniu 2022 r. planowane jest złożenie wniosku o decyzję ZRID do Wojewody Lubelskiego. Kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu na realizację.

Autostrada A2 Mińsk Mazowiecki - SiedlceAutostrada A2 Mińsk Mazowiecki - Siedlce GDDKiA

A2 na zachód od Warszawy

Na przełomie czerwca i lipca 2021 r. podjęto decyzje środowiskowe o poszerzeniu autostrady A2 w województwach łódzkim i mazowieckim. Oznacza to, że ok. 89 km autostrady zyska dodatkowy pas ruchu.?Teraz GDDKiA czeka na decyzje w sprawie finansowania, a kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu. Docelowo autostrada od węzła Konotopa do węzła Pruszków będzie miała po cztery pasy ruchu w każdym kierunku, a dalszy odcinek do węzła Łódź Północ - po trzy pasy ruchu.

Korek na Trasie S8 zaczyna się przy węźle KonotopaKorek na Trasie S8 zaczyna się przy węźle Konotopa fot. Dariusz Borowicz / Agencja Wyborcza.pl

Korek na Trasie S8 zaczyna się przy węźle KonotopaKorek na Trasie S8 zaczyna się przy węźle Konotopa fot. Dariusz Borowicz / Agencja Wyborcza.pl

Więcej o:
Copyright © Agora SA