Sześć tysięcy mandatów w dwa tygodnie. To żniwa kamer na warszawskich odcinkach S8

Odcinkowy pomiar prędkości zainstalowany fragmencie warszawskiego odcinka trasy S8 przynosi efekty. W zaledwie 13 dni kamery zarejestrowały ponad 6 tys. kierowców, którzy przekroczyli prędkość. 60 z nich jechało o ponad 50 km/h za szybko.
Zobacz wideo Odcinkowy pomiar prędkości - skuteczna broń w walce z kierowcami, którzy przekraczają prędkość

Odcinkowy pomiar prędkość pojawił się w dwóch miejscach na S8 - pomiędzy węzłami Konotopa i Bemowo oraz Łabiszyńska i Marki, czyli na dwóch skrajnych odcinkach północnej części obwodnicy Warszawy. Na trasie tej obowiązuje ograniczenie prędkości do 120 km/h, jednak wielu kierowców jeździ zdecydowanie szybciej.

O tym, że będzie GITD będzie za pomocą systemu kamer kontrolować tam prędkość kierowców informowaliśmy wielokrotnie. Ostatecznie odcinkowy pomiar prędkości uruchomiono 23 listopada. Teraz mamy pierwsze dane dotyczące tego, jak kierowcy zareagowali na obecność urządzeń.

Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ponad 6 tys. mandatów w zaledwie 13 dni

Okazuje się, że bardzo wielu kierujących nie przejęło się zbytnio obecnością odcinkowego pomiaru prędkości. Jak dowiedział się dziennik.pl, 30 kamer kontrolujących średnią prędkość pojazdów na 14 kilometrach trasy S8 wyłapało kilka tysięcy kierowców, którzy przekraczali w tym miejscu przepisy pomimo obecności systemu pomiarowego. 

Tylko w ciągu pierwszej doby działania systemu odnotowano aż 898 przypadków przekroczenia limitu prędkości. W ciągu łącznie 13 dni od uruchomienia zarejestrowano 6072 pojazdy jadące zbyt szybko. Średnio daje to wynik 467 mandatów dziennie - wylicza dziennik.pl.

Pojazdy znacznie szybciej poruszają się odcinkiem Blizne Łaszczyńskiego -  Warszawa Zachodnia, gdzie odnotowano 1896 przypadków złamania przepisów. W przeciwną stronę kierowcó przekraczających prędkość było 1599. W przypadku odcinka Marki - Warszawa limit przekroczyło 1492 pojazdy, a w odwrotną stronę zbyt szybko pędziło 1085 aut.

Co ciekawe, większość kierowców dość znacznie przekracza prędkość na kontrolowanych fragmentach S8. Dla kierowców osobówek limit to 120 km/h (80 km/h dla ciężarówek), ale aż 61 proc. pojazdów jedzie o 11-20 km/h zbyt szybko. Nagrano też 60 przypadków przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h.

Odcinkowy pomiar prędkości od kilku lat jest doskonałym rozwiązaniem hamującym zapędy piratów drogowych. Sprawia że kierowcy muszą zwolnić nie punktowo, jak przed fotoradarem, ale na całym odcinku drogi. OPP działa nieustannie przez 24 godziny na dobę, automatycznie rejestruje wykroczenia i pozwala na szybkie wystawienie mandatu.

Więcej o: