Ford chce zmieniać pasy za nas. I to na autostradzie

Niektórzy uważają, że jazda autostradą jest bardzo stresująca. W szczególności dla mniej doświadczonych kierowców. Natomiast zmiana pasa ruchu to już jest wyzwanie. Ford chce w tym pomóc.

Zainteresował Cię ten temat? Więcej motoryzacyjnych nowości i nie tylko dowiesz się na Gazeta.pl

Ford opracował jeszcze łatwiejsze wyprzedzanie i zmianę pasa. Wszystko za pomocą ruchu dźwignią przełącznika kierunkowskazów. Ma to ułatwić poruszanie się kierowcom.

Zobacz wideo Jeden z najciekawszych SUV-ów segmentu C? Testujemy nowego Forda Kuga

System ten oparty będzie na radarach monitorujących sąsiedni pas. Gdy na sąsiednim pasie pojawi się przestrzeń do zjazdu wtedy system powiadomi nas o tym, a kierowca jedyne co będzie musiał zrobić to przesunąć wspomnianą dźwignię.

Asystent pasa ruchu (LCA) był testowany w ramach projektu L3Pilot – pierwszym w Europie kompleksowym teście pilotażowym systemów wspomagania kierowcy na drogach publicznych. System po raz pierwszy został zaprezentowany na autostradzie w okolicach Hamburga w Niemczech, w ramach Światowego Kongresu Inteligentnych Systemów Transportowych, który odbywa się w dniach 11-15 października.

Jak dokładniej funkcjonuje ten system? LCA ma w założeniu odciążyć kierowcę od trzymania dłoni na kierownicy i stóp na pedałach. Jednak twórcy zalecają ostrożność i gotowość w przejęciu prowadzenia. System po napotkaniu przeszkody w postaci wolniej jadącego przed nami pojazdu sugeruje zmianę pasa ruchu i tak jak to było napisane powyżej wykonuje manewr. Jednak, aby to zrobić kierowca musi być cały czas skupiony na drodze. Kamera znajdująca się przed kierowcom analizuje, gdzie skierowany jest wzrok i w razie potrzeby sugeruje, aby prowadzący złapał za kierownicę.

Samochód testowy, Ford Focus został na potrzeby demonstracji wyposażony w adaptacyjny tempomat z funkcją Stop and Go oraz funkcją utrzymania na pasie ruchu. Gdy system jest aktywny, pojazd utrzymuje ustaloną prędkość i bezpieczną odległość od pojazdu poprzedzającego.

W Hamburgu prezentowany jest również samochód koncepcyjny Mindfulness Forda, demonstrujący rozwiązania techniczne i funkcje, które mogą usprawnić codzienne podróże kierowców i pasażerów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.