Nieumundurowany policjant chce cię zatrzymać poza obszarem zabudowanym? Pomachaj mu i jedź dalej

Nieumundurowany policjant może zatrzymać samochód do kontroli drogowej. Najpierw jednak musi dopełnić szeregu obowiązków. O czym mowa? Powinien uważać na rodzaj drogi i swoje zachowanie w stosunku do kierowcy.

Policjant kojarzy się z mundurem czy samochodem wyposażonym w tzw. "koguty". Warto jednak pamiętać o tym, że nie zawsze funkcjonariusze muszą chodzić w niebieskich uniformach. Zdarzają się przypadki, w których pracują w stroju służbowym – i nie dotyczą one wyłącznie działań np. śledczych, ale także pracy w ruchu drogowym. W tym punkcie powstaje zasadnicze pytanie: czy nieumundurowany policjant może zatrzymać pojazd do kontroli? I nad odpowiedzią nie trzeba się długo zastanawiać, bo brzmi ona: oczywiście że tak. Na tym jednak treści tego tekstu zakończyć nie można. Bo fakt nieumundurowania nakłada na funkcjonariusza dodatkowe wymogi.

Zobacz wideo Poszukiwany z narkotykami nie zatrzymał się do kontroli i chciał potrącić policjanta

Nieumundurowany policjant musi pamiętać o...

W sytuacji, w której policjant nie ma na sobie munduru służbowego, może zatrzymać pojazd do kontroli wyłącznie na terenie zabudowanym. I większego znaczenia nie ma fakt czy droga jest oświetlona, czy też nie oraz czy jest środek dnia, czy może noc. Na tym jednak wymogi nie kończą się, bo przepisy wskazują też sposób, w jaki funkcjonariusz bez munduru powinien zatrzymać samochód. W warunkach dostatecznej widoczności może podać sygnały tarczą. W warunkach niedostatecznej widoczności musi do tego celu użyć latarki ze światłem czerwonym albo tarczy ze światłem czerwonym lub odblaskowym.

O tym, że kierowca został zatrzymany przez policjanta, a nie np. oszusta, świadczyć będzie jednak nie tylko tarcza. Nieumundurowany funkcjonariusz ma bowiem obowiązek przedstawić się i podać stopień służbowy. Ponadto przepisy wymagają od niego okazania legitymacji służbowej. I nie chodzi jedynie o mignięcie dokumentem przed oczami. Funkcjonariusz legitymację musi pokazać w taki sposób, aby prowadzący miał możliwość odczytania, a nawet zanotowania zapisanych w niej danych – a w szczególności stopnia służbowego, imienia i nazwiska czy nazwy organu, który wydał dokument.

Nieumundurowany policjant nie pokazał legitymacji? Złóż zażalenie

Może się okazać, że policjant nie dochowa wszystkich obowiązków zapisanych powyżej – np. nie okaże kierowcy legitymacji w sposób, w który pozwoli na zanotowanie danych. A to daje prowadzącemu możliwość... złożenia zażalenia na czynności policjanta. Należy je złożyć na piśmie do jednostki policji w terminie 7 dni od momentu przeprowadzenia kontroli na drodze.

Kierowca w nocy nie musi się zatrzymać. Powinien zrobić jedno

Może się okazać, że nieumundurowany policjant próbuje zatrzymać auto w terenie zabudowanym w nocy na nieoświetlonej drodze. I kierowca w takiej sytuacji ma się prawo bać, że nie ma do czynienia z funkcjonariuszem, a oszustem. Co wtedy? Oczywiście z uwagi na swoje bezpieczeństwo nie musi się zatrzymywać. Aby jednak uniknąć zarzutu ucieczki przed policją, powinien wykręcić w telefonie numer alarmowy 112 i skontaktować się z okoliczną jednostką policji. W rozmowie z dyspozytorem musi opowiedzieć o sytuacji i poprosić o wskazanie czy na danym terenie przebywa nieoznakowany patrol.

WAŻNE. W nieoznakowanych radiowozach drogówki siedzą policjanci umundurowani, dlatego na ich polecenie - bez względu na miejsce - należy się bezwzględnie zatrzymać.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.