Wymiana przedniej szyby? Serwisy zapominają o czynności, od której zależy bezpieczeństwo

Właściciele nowych samochodów powinni pamiętać, że samochodowe kamery wymagają kalibracji. To ważne szczególnie w Polsce, kraju, w którym wyjątkowo często pękają przednie szyby.

Polskie drogi są coraz równiejsze, ale wciąż bywają brudne i zaniedbane. Na ulicach walają się części samochodów (głównie połamane kołpaki), elementy infrastruktury drogowej, pozostałości remontów oraz żwir, kamienie, a nawet cegły i betonowa kostka.

Tak wygląda codzienność polskich kierowców, głównie dlatego, że nasze ulice są rzadko sprzątane, a ładunki na obciążonych ponad miarę ciężarówkach, samochodach dostawczych i ciągnikach rolniczych często bywają niedbale zabezpieczone.

Efekt takich zaniedbań kierowcy widzą na przednich szybach swoich samochodów. W Polsce łatwo dostać "strzał znikąd", który skutkuje pęknięciem szyby. Prędzej czy później będzie wymagać wymiany, a w przypadku braku sprawcy, szkodę trzeba naprawiać z własnej kieszeni albo ubezpieczenia AC.

Jest jeszcze jeden problem, o którym często zapominają właściciele nowych aut. Kamery umieszczone na przedniej szybie wraz ze wstecznymi lusterkiem wymagają ponownej kalibracji po jej wymianie.

Kierowcy naprawiający szyby własnym sumptem lub z ubezpieczenia zwykle używają zamienników warsztatów wskazanych przez ubezpieczyciela zamiast autoryzowanych serwisów.

Układ rozpoznawania znaków drogowych działa dzięki kamerze w lusterkuUkład rozpoznawania znaków drogowych działa dzięki kamerze w lusterku fot. Opel

Kalibracja kamery powinna być częścią usługi wymiany przedniej szyby

Jakość takich produktów i usług bywa różna. Dlatego przed wymianą dowiedzieć się, czy firma, której zlecamy usługę, przeprowadzi taką kalibrację. W kamery zintegrowane z obudową centralnego lusterka wstecznego jest wyposażona większość współczesnych aut.

Współpracują z elektronicznymi układami, które podwyższają poziom czynnego bezpieczeństwa podróżujących. Chodzi o takie sytuacje, kiedy można uniknąć wypadku albo kolizji, na przykład dzięki asystentowi awaryjnego hamowania lub adaptacyjnemu tempomatowi

Kamery we współczesnych autach rozpoznają znaki drogowe, sterują światłami, ostrzegają o pieszych w skrajni drogi i są niezbędne do działania układu utrzymującego auto w pasie ruchu. Im droższy model samochodu, tym więcej w nim elektronicznych urządzeń tej kategorii.

43-latka z Bajerza dostała mandat w wysokości 2,5 tys. złMandat za złe opony to nawet 500 zł. Policjant może ukarać nie tylko za niski bieżnik

Obudowa lusterka wstecznego zawiera wiele elektronikiObudowa lusterka wstecznego zawiera wiele elektroniki fot. Audi

Więcej o: