Warszawska grupa Speed podsumowała ostatnie miesiące. Ponad 20 tys. wykroczeń

Warszawska grupa Speed podsumowała pierwsze siedem miesięcy bieżącego roku. Ujawniono, że do kontroli zatrzymano ponad 23 tys. kierowców, którzy dopuścili się ponad 20 tys. wykroczeń. Zatrzymano też prawie 2,4 tys. praw jazdy i kilkaset dowodów rejestracyjnych.
Zobacz wideo Na warszawskim odcinku S8 doszło do pojedynku. BMW X5 vs. Skoda Fabia Combi

Grupa Speed to utworzona w 2018 roku formacja, której inicjatorem była Komenda Stołeczna Policji. Niedługo później kolejne grupy Speed zaczęły powstawać również przy pozostałych komendach i dziś zasięgiem obejmują niemal cały kraj. Policjanci grup Speed zajmują się łapaniem piratów drogowych, przede wszystkim tych, którzy znacząco przekraczają prędkość i drastycznie naruszają przepisy.

Nie bez powodu funkcjonariusze grupy poruszają się szybkimi radiowozami (oznakowanymi i nie) ze sporym zapasem mocy pod maską. Najczęściej korzystają ze sportowych modeli BMW Serii 3 (2 litry, 184 lub 252 konie mechaniczne) i Kia Stinger GT (3,3-litra, 370 KM), a w zeszłym roku pojawiły się też nowe Skody Superb z 2-litrowymi silnikami o mocy 272 KM. Celem jest złapanie również tych wyjątkowo szybkich piratów drogowych.

Warszawska grupa Speed: 20 tys. mandatów w 7 miesięcy

Teraz warszawska grupa Speed pochwaliła się statystykami skuteczności za okres od 1 stycznia do 31 lipca 2021 roku. W ciągu tych siedmiu miesięcy skontrolowano dokładnie 23110 kierowców i ujawniono aż 20482 wykroczeń. Po przeliczeniu to prawie 96 mandatów dziennie. 

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną zatrzymania było - tu nie ma zaskoczenia - przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Za to przewinienie policjanci nałożyli aż 17649 mandatów. Spora część z nich straciła przy okazji prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h na obszarze zabudowanym - to dokładnie 2388 kierowców.

Policjanci grupy Speed zatrzymali też 581 dowodów rejestracyjnych, z czego większość - bo aż 353 - za zły stan techniczny pojazdu. Pouczenie dostało z kolei 1488 kierujących, a wobec 153 osób skierowano wniosek o ukaranie do sądu. Na domiar złego policjanci wykryli też 152 przestępstwa karne (w większości prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości).

Liczby te robią wrażenie. Szczególnie, kiedy uświadomimy sobie, że mowa tu tylko o jednej (ale bardzo skutecznej) formacji policji działającej w ramach Komendy Stołecznej Policji. W całej Polsce podobnych grup jest oczywiście zdecydowanie więcej.

Jazda z dużą prędkością stanowi zagrożenie zarówno dla osób podróżujących pędzącym pojazdem, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego - szczególnie tych "niechronionych" jakimi są piesi, rowerzyści czy poruszający się hulajnogami itp.

- przypomina stołeczna policja.

Więcej o:
Copyright © Agora SA