Tego auta w grupie Speed wcześniej nie widziano. To mercedes sprzed lat. Dla niepoznaki?

Gdańska grupa Speed ma najwyraźniej nowy nieoznakowany radiowóz, którym niechętnie się chwali. Co ciekawe, nie jest to kolejne BMW Serii 3 czy Kia Stinger GT, ale (dość stary już) Mercedes klasy E trzeciej generacji. To nowa metoda kamuflażu?
Zobacz wideo Opolska grupa SPEED pokazała kompilację brawurowych zachowań kierowców

Gdańska drogówka najwyraźniej stwierdziła, że radiowozy grupy Speed zbyt mocno rzucają się w oczy i dla "sprytnych kierowców" przygotowała coś specjalnego. Takiego mercedesa w roli auta do pościgów zapewne mało kto się spodziewa.

Wozy grupy Speed są charakterystyczne?

Policyjna grupa Speed od trzech lat łapie piratów drogowych poruszając się szybkimi radiowozami (oznakowanymi i nie) ze sporym zapasem mocy pod maską. Najczęściej policjanci tej formacji korzystają ze sportowych modeli BMW Serii 3 (2 litry, 184 lub 252 konie mechaniczne) i Kia Stinger GT (3,3-litra, 370 KM), a w zeszłym roku pojawiły się też nowe Skody Superb z 2-litrowymi silnikami o mocy 272 KM. Wszystkie trzy modele są dość charakterystyczne i nietrudno rozpoznać je na drodze.

"Sprytni" kierowcy, którzy nieszczególnie chętnie stosują się do przepisów ruchu drogowego, zdążyli się już zorientować, że jedno z takich aut może okazać się nieoznakowanym radiowozem i zdejmują nogę z gazu. Gdy tylko znikną z pola widzenia podejrzanego o bycie radiowozem auta, szybko zapominają o limitach prędkości.

Mercedes klasy E trzeciej generacji w policyjnej grupie Speed

Być może do walki z właśnie takimi kierowcami drogówka z Gdańska przygotowała nie lada niespodziankę. Jest nią Mercedes-Benz klasy E III generacji oznaczony jako S211 (kombi). "Nowy" nabytek policji w wersji nieoznakowanej został zauważony na zdjęciach, którymi pochwaliła się Komenda Miejska Policji w Gdańsku.

Samochód pojawił się razie na dwóch fotografiach. 25 sierpnia policja poinformowała, że grupa Speed po pościgu zatrzymała 21-letniego pirata drogowego z Elbląga, a dwa dni później złapano 24-letniego Gruzina, który znacznie przekraczał prędkość (i okazał się poszukiwany). Oba komunikaty ozdobiono zdjęciami nieoznakowanego radiowozu grupy Speed, przy pomocy którego zatrzymano piratów.

Niespodziewany radiowóz gdańskiej grupy SpeedNiespodziewany radiowóz gdańskiej grupy Speed fot. KMP w Gdańsku

A jest nim wspomniany Mercedes klasy E - popularne auto z segmentu E produkowane nieprzerwanie od 1993 roku (od 2016 roku dostępna jest piąta generacja). Obecny na zdjęciu model S211 w kombi należy do trzeciej generacji Klasy E produkowanej w latach 2002 - 2009.

Nie wiemy, w którym roku z fabryki wyjechał policyjny egzemplarz, jednak z pewnością do najnowszych już nie należy. Nie można jednak powiedzieć, że brakuje mu mocy. Wręcz przeciwnie, model ten oferowano wraz z całą gamą różnych silników - od 136-konnego diesla po 5,5-litrowe V8 o mocy 388 KM oraz 6,2-litrowe V8 (514 KM) obecne tylko w wersji AMG.

To auto ma nie zwracać na siebie uwagi?

O samym samochodzie niemal nic nie wiadomo, bo gdańska policja nie chwaliła się nim w swoich materiałach. Brakuje więc informacji, jaki silnik drzemie pod maską pojazdu i w jaki sposób znalazł się on we flocie grupy Speed (gdzie królują nowe auta). Być może miała być to więc "niespodzianka" dla kierowców, którzy potrafią rozpoznać nieoznakowany radiowóz i w porę zwolnić, ale tylko do czasu, gdy znikną z oczu policji.

Kilkunastoletni mercedes to w Polsce dość częsty widok, a więc samochód służąc w grupie Speed nie wzbudza podejrzeń kierowców. Z pewnością, mało który kierujący spodziewałby się, że właśnie za kierownicą takiego pojazdu siedzą policjanci.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.