Świętokrzyskie. Prawie przejechał dwoje dzieci na przejściu dla pieszych. Tak wyglądają polskie drogi [WIDEO]

Policja z Buska-Zdroju udostępniła film ku przestrodze. Jest krótki, ale mrozi krew w żyłach. Kierowca, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, żeby przepuścić dwoje dzieci, zostaje ominięty przez inny samochód. Ten cudem nie uderza w dziewczynki na rowerach.

Tak, dwie dziewczyny, które czekały przed przejściem w Smogorzowie na przepuszczenie przez kierowcę, nie zsiadły z rowerów przed przejściem. Z tego powodu wielu komentujących obarczy je winą za niebezpieczną sytuację. Tylko że obie zatrzymały się na poboczu, a po sprawdzeniu, czy nikt nie nadjeżdża z drugiej strony, poruszały z prędkością pieszego.

Policyjna akcja 'Bezpieczna droga do szkoły'Od dziś zwalniaj przed szkołami. Ruszyła policyjna akcja

Niestety nie przyszło im do głowy sprawdzić, czy ktoś nie próbuje ominąć auta, które zatrzymało się przed pasami. Kierowca, który zrobił, nawet nie zwolnił. Wykonał tak niebezpieczny i bezmyślny manewr, że trudno pojąć, dlaczego mógł tak postąpić. Ominął stojący przed przejściem dla pieszych samochód i o włos minął się z dwiema rowerzystkami, po czym pojechał dalej.

Odczytanie jego numerów rejestracyjnych nie było dla policji żadnym problemem. Kierowca został już przesłuchany na komendzie. Ma 18 lat i prawo jazdy od dwóch miesięcy. Widocznie jeszcze nikt mu nie zdążył powiedzieć, że przejścia dla pieszych są miejscem, w którym trzeba zachować szczególną ostrożność.

Policja zatrzymała jego prawo jazdy, a o dalszym losie pirata drogowego zadecyduje sąd. Zamieszczony w internecie film został nagrany w okolicach Buska-Zdroju, na drodze krajowej nr 73 w Smogorzowie w woj. świętokrzyskim. Tak naprawdę to nie ma znaczenia, bo mógł wydarzyć się gdziekolwiek w Polsce. Tego typu sytuacje są u nas powszechne i szokują coraz mniej osób. Przyzwyczailiśmy się do igrania ze śmiercią.

Zobacz wideo 18-latek prawie potrącił rowerzystki, miał prawo jazdy od dwóch miesięcy. Dziewczynki zatrzymały się w ostatniej chwili

Niebezpieczna sytuacja w woj. Świętokrzyskim. To nie była wina dziewczynek

Oczywiście, w idealnym świecie dziewczynki spojrzałyby jeszcze raz w prawo, mimo że teoretycznie na bliższym pasie ruchu z tej strony nie miał prawa nadjeżdżać samochód. Zabrakło zastosowania w praktyce zasady ograniczonego zaufania, ale to się zdarza każdemu, nie tylko dzieciom. To znaczy, że powinny za ten błąd zapłacić śmiercią?

Zasady i organizacja ruchu drogowego są opracowane tak, by zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, ale przede wszystkim niechronionych: pieszych, rowerzystów i motocyklistów. Dla nich wypadek najczęściej kończy się śmiercią lub kalectwem. Kierowcy samochodów i większych pojazdów znacznie częściej wychodzą z nich bez szwanku. Dlatego to na nich spoczywa większa odpowiedzialność.

Kontrola drogowa Policji w związku z ograniczeniem przemieszczania się, Poronin 28.03.2020Policjant może przeszukać twoje auto właściwie bez powodu. Ale ty możesz mu zadać pytanie, którego nie cierpi

Niestety zasad bezpieczeństwa i przepisów ruchu drogowego nie przestrzega wielu kierowców. Uważają, że nie stanowią zagrożenia, bo jeżdżą znakomicie, "szybko, ale bezpiecznie", a przepisów nie należy przestrzegać. Czasem też chyba w ogóle nie myślą, czego najlepszym przykładem jest film umieszczony na policyjnym portalu. Dlatego statystyki z polskich dróg wciąż są bezlitosne. Pod względem śmiertelnych wypadków stale znajdujemy się w niechlubnej europejskiej czołówce, a znaczną część ofiar stanowią piesi i rowerzyści.

Jeśli nie zmieni się nasza mentalność, jeszcze długo tak będzie. Nie jesteśmy bogatym krajem, dlatego poprawa infrastruktury przebiega wolno i potrwa całe dekady.  Tymczasem wystarczyłoby popracować nad złymi przyzwyczajeniami i nastawieniem, a przede wszystkim zacząć jeździć wolniej. Wygląda na to, że dla wielu z nas to bariera, której nie potrafimy pokonać. Wolimy zrzucać winę na dzieci, niepełnosprawnych oraz ludzi, którzy akurat się zagapili.

"Wyższa szkoła jazdy" to cykl na Moto.pl, w wyjaśniamy najbardziej kontrowersyjne przepisy ruchu drogowego. Ale nie tylko. Znajdziecie tu mieszankę tematów z pogranicza kodeksu drogowego, egzaminu na prawo jazdy, dobrych praktyk na drodze oraz przydatnych porad dla kierowców. Powyższy filmik warto obejrzeć lub pokazać znajomym. Ku przestrodze.

Więcej o: