Od dziś zwalniaj przed szkołami. Ruszyła policyjna akcja

W okolicy szkół zawsze trzeba zdjąć nogę z gazu i zachować ostrożność. Informuje o tym znak A-17 i tabliczka T-27 (tzw. agatka). Dodatkowo od 1 września 2021 r. będą to przypominać policjanci, a kiedy trzeba, również edukować i karać niebezpiecznych kierowców. Pozwólmy dzieciom wrócić ze szkół.

"Pozwólmy dzieciom wrócić ze szkół" - tak mogłaby się nazywać akcja, która właśnie ruszyła. Bo w domach czekają nich rodzice, którzy często się martwią bezpieczeństwem na polskich drogach. Policja wybrała nazwę "Bezpieczny powrót do szkoły". Też ładnie i wiadomo, że chodzi o zdrowie i życie najmłodszych, którzy są przyszłością społeczeństwa. Kiedyś to oni będą wdrażać zasady, które poznali za młodu.

Dlatego od dziś, 1 września 2021 r., policjanci z wydziałów ruchu drogowego sprawdzają infrastrukturę w pobliżu szkół: stan oznakowania dróg i urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających. Będą też pilnować, czy kierowcy przestrzegają przepisów i jeżdżą bezpiecznie w pobliżu placówek oświatowych.

Zobacz wideo Nowe Studio Biznes, a w nim test Jaguara F-Type'a

Właściciele aut mogli się od tego odzwyczaić. Sprzyjał temu okres wakacyjny i długotrwałe lockdowny. W 2021 roku dzieci i młodzież chodziły do szkół praktycznie tylko w czerwcu, więc w okolicach takich placówek było pusto. Teraz wszyscy do nich wracają. Dlatego rodzicom odwożącym dzieci do szkoły policjanci drogówki przypominają, że:

  • Trzeba korzystać z pasów i fotelików bezpieczeństwa, nawet na krótkich odcinkach
  • Zatrzymywać pojazd w miejscu dozwolonym i takim, które nie ogranicza widoczności innym uczestnikom ruchu
  • Zachować bezpieczeństwo podczas wysiadania dziecka z samochodu (przede wszystkim powinny wysiadać z prawej strony, czyli na chodnik, a nie jezdnię)
  • Dzieci do siódmego roku życia nie mogą samodzielnie poruszać się po drogach

Kierowcy muszą też pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonach szkół, zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych i w czasie gorszej pogody. To wydaje się oczywiste, ale w pośpiechu, który wiąże się z końcem wakacji, nagromadzeniem obowiązków i zmianą trybu życia, często o tym zapominamy. To dlatego, że jesteśmy bardziej zdenerwowani i mniej ostrożni niż zwykle.

Policyjna akcja 'Bezpieczna droga do szkoły'Policyjna akcja 'Bezpieczna droga do szkoły' fot. policja

Piesi powinni stosować zasadę ograniczonego zaufania

Policja przypomina również pieszym (dzieciom, młodzieży i dorosłym), żeby pomimo niedawnej zmiany przepisów pamiętali, że pierwszeństwo, które mają, nie jest bezwzględne. Kierowcy są zobowiązani im go ustąpić, jeśli tylko pieszy wchodzi na przejście, ale to nie znaczy, że nie trzeba zachować uwagi i czujności.

Piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu i choćby dlatego powinni być ostrożni. Zarówno pieszy, rowerzysta, jak i kierowca, może popełnić błąd. Najbezpieczniej będzie jeśli wszyscy zaczną stosować zasadę ograniczonego zaufania.

To ważne, bo jak co roku policja po kilku dniach września zniknie spod szkół, a dzieci, w tym również nasze będą do niej chodzić codziennie. Pozwólmy im przeżyć i wrócić bezpiecznie do domu. Zawsze gdy nie mamy ochoty ustąpić pierwszeństwa uczniowi zbliżającemu się do przejścia, zastanówmy się, czy chcemy, żeby inny kierowca zareagował podobnie na widok naszego dziecka. "I proszę nie mówić, że nie macie dzieci, bo w każdej chwili mieć możecie".

Dodatkowo w pierwszych dniach września (1-3.09.2021 r.) można zgłaszać policji uwagi dotyczące nieprawidłowego oznakowania poziomego i pionowego w rejonach szkół i przedszkoli. W Warszawie takie zgłoszenia są przyjmowane pod numerem telefonu: 47 72 37 299 (8:00-16:00) lub pod numerem: 47 72 37 755 ( w pozostałych godzinach).

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.