System e-TOLL służy do poboru opłaty za przejazd po płatnych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez GDDKiA. Jest oparty na technologii wyznaczania pozycji pojazdu przy zastosowaniu lokalizacji satelitarnej. Systemem objęta została sieć dróg płatnych dla pojazdów ciężkich (ok. 3 700 km), ale na dwóch odcinkach autostrad A2 (Konin - Stryków) i A4 (Wrocław - Sośnica) z systemu e-TOLL mogą korzystać również kierowcy samochodów osobowych.
Z okazji przejścia z systemu viaTOLL na e-TOLL i próby zachęcenia kierowców do rezygnacji ze standardowych bramek autostradowych, Ministerstwo Finansów przygotowało promocję. Do końca okresu przejściowego, w którym działa i viaTOLL, i e-Toll (czyli do 30 września), kierowcy zapłacą o 25 proc. mniej za przejazd.
Przygotowaliśmy kolejny pakiet ułatwień i zachęt dla przewoźników, którzy zmieniają system viaTOLL na e-TOLL. Przewoźnikom korzystającym z e-TOLL zapewnimy w okresie przejściowym niższe o 25 procent stawki opłat za przejazd. To realna oszczędność po stronie firm i zachęta do jak najszybszej rejestracji w nowym systemie
– mówi Magdalena Rzeczkowska, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej.
By opłacić przejazd w systemie e-TOLL kierowca ma dwie możliwości:
Przy wybraniu drugiej opcji nie będzie wymagane podanie numeru VIN czy roku produkcji pojazdu. Zniesiony zostanie też obowiązek aktualizowania w systemie e-TOLL danych o numerach rejestracyjnych przyczep i naczep ciągniętych przez ciągniki siodłowe, co ma ułatwić procesy logistyczne przy transporcie pojazdów ciężkich.
Rejestracja w systemie e-TOLL jest możliwa online na stronie etoll.gov.pl oraz za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego. Docelowo użytkownicy będą mogli jej dokonać również: