Z e-TOLL kierowcy zapłacą mniej za autostradę. Rząd obniża ceny przejazdu, ale tylko na miesiąc

Od połowy czerwca działa nowy elektroniczny system poboru opłat za przejazdy autostradą. e-TOLL dostępny jest dla kierowców samochodów ciężarowych (zastąpi viaTOLL), ale mogą z niego korzystać także kierowcy osobówek. A do końca września mogą to robić o jedną czwartą taniej.

System e-TOLL służy do poboru opłaty za przejazd po płatnych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez GDDKiA. Jest oparty na technologii wyznaczania pozycji pojazdu przy zastosowaniu lokalizacji satelitarnej. Systemem objęta została sieć dróg płatnych dla pojazdów ciężkich (ok. 3 700 km), ale na dwóch odcinkach autostrad A2 (Konin - Stryków) i A4 (Wrocław - Sośnica) z systemu e-TOLL mogą korzystać również kierowcy samochodów osobowych.

Zobacz wideo Nowy znak na polskich drogach. Co oznacza duża czarna dłoń?

Taniej do końca września

Z okazji przejścia z systemu viaTOLL na e-TOLL i próby zachęcenia kierowców do rezygnacji ze standardowych bramek autostradowych, Ministerstwo Finansów przygotowało promocję. Do końca okresu przejściowego, w którym działa i viaTOLL, i e-Toll (czyli do 30 września), kierowcy zapłacą o 25 proc. mniej za przejazd.

Przygotowaliśmy kolejny pakiet ułatwień i zachęt dla przewoźników, którzy zmieniają system viaTOLL na e-TOLL. Przewoźnikom korzystającym z e-TOLL zapewnimy w okresie przejściowym niższe o 25 procent stawki opłat za przejazd. To realna oszczędność po stronie firm i zachęta do jak najszybszej rejestracji w nowym systemie

– mówi Magdalena Rzeczkowska, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej.

Jak opłacić przejazd w e-TOLL?

By opłacić przejazd w systemie e-TOLL kierowca ma dwie możliwości:

  • zakup biletu autostradowego z podaniem numeru rejestracyjnego - on-line lub, stacji paliw lub w kiosku na autostradzie. Do tej formy płatności nie jest wymagana instalacja żadnych dodatkowych urządzeń czy aplikacji, a bilet obowiązuje w określonym czasie i na danym odcinku autostrady, wskazanym przez kierowcę. Taka forma opłacania przejazdów przewidziana jest dla użytkowników pojazdów lekkich (o łącznej DMC nieprzekraczającej 3,5 tony) i będzie dostępna od 1 grudnia 2021 r. 
  • oplata na podstawie danych geolokalizacyjnych pojazdu przekazywanych do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS (analogicznie jak ma to miejsce w przypadku pojazdów ciężkich). Kierowca będzie musiał zarejestrować się w systemie oraz zainstalować i uruchomić stosowne urządzenie: OBU (On Board Unit), ZSL (Zewnętrzny System Lokalizacyjny) lub bezpłatną aplikację mobilną e-TOLL PL.

Przy wybraniu drugiej opcji nie będzie wymagane podanie numeru VIN czy roku produkcji pojazdu. Zniesiony zostanie też obowiązek aktualizowania w systemie e-TOLL danych o numerach rejestracyjnych przyczep i naczep ciągniętych przez ciągniki siodłowe, co ma ułatwić procesy logistyczne przy transporcie pojazdów ciężkich.

e-TOLL - jak się zarejestrować?

Rejestracja w systemie e-TOLL jest możliwa online na stronie etoll.gov.pl oraz za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego. Docelowo użytkownicy będą mogli jej dokonać również:

  • stacjonarnie w Miejscach Obsługi Klienta e-TOLL,
  • za pośrednictwem wybranych operatorów kart flotowych.

Pobór opłat na autostradzie A4 pod Krakowem.Pobór opłat na autostradzie A4 pod Krakowem. fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.