Znak ryby na samochodzie - co oznacza?

Niektórzy kierowcy naklejają na swoje samochody różne naklejki. Jedne mają charakter informacyjny, inne żartobliwy, a jeszcze inne są po prostu dla ozdoby i ku uciesze właściciela. A co oznacza znak ryby na samochodzie?

Naklejki na samochodzie

Jeżdżąc samochodem, można spotkać całkiem sporo kierowców, którzy zdecydowali się na przyozdobienie swojego auta. Niektóre naklejki są typowo informacyjne, na przykład "dziecko w aucie" czy "patrz w lusterka - motocykle są wszędzie". Często widzimy naklejki w kształcie zwierząt czy takie, które nawiązując do różnych sportów, pokazują hobby i pasje danego kierowcy. Zdarzają się też naklejki prześmiewcze jak choćby przyklejane ślady po kulach czy głodny kot Simona w okolicy klapki wlewu paliwa.

Zobacz wideo Ten samochód został przeznaczony do tego, by dawać radość z jazdy - Mazda MX-5 Roadster

Naklejka na wlewie paliwa, Simon's catNaklejka na wlewie paliwa, Simon's cat justdial.pl

Znak ryby - co oznacza taka naklejka na samochodzie?

Na niektórych autach możemy zobaczyć symbol ryby. To bardzo schematyczny rysunek, ale nie ulega wątpliwości, że przedstawia rybę. Ten prosty znak jest symbolem Jezusa Chrystusa z początków chrześcijaństwa. Słowo ichtys w języku starogreckim oznacza rybę. To także pierwsze litery zwrotu Iesus Christos, Theou Yios, Soter – Jezus Chrystus, Syn Boży, Zbawiciel. Umieszczenie symbolu ryby na samochodzie obrazuje więc przynależność do wyznania rzymsko-katolickiego.

Dlaczego ryba, a nie krzyż?

Może się pojawić pytanie, dlaczego chrześcijanie używają więc znaku ryby, a nie krzyża. Krzyż jako symbol wiary katolickiej pojawił się dopiero w okolicach IV wieku i symbolizuje pamięć o śmierci i ukrzyżowaniu Jezusa. Ryba to natomiast symbol związany z chrztem, początkiem życia i witalnością. Ten znak na samochodzie ma swój początek w protestanckich Niemczech.

Znak ryby na samochodzie, co oznacza?Znak ryby na samochodzie, co oznacza? Filip Trusz

Jak usunąć naklejkę z karoserii?

Wielu kierowców nakleja różne obrazki i napisy na swoje auta. Czasem możemy jednak chcieć usunąć napis "wal śmiało - i tak ty płacisz", albo "Niemiec płakał jak sprzedawał". Wówczas najlepszym sposobem jest podgrzanie przyklejonego obrazka na przykład suszarką do włosów, albo po prostu zostawienie auta na słońcu. Podważanie naklejki nożem czy innymi ostrymi przedmiotami może się skończyć zarysowaniem lakieru. Pozostałości kleju najłatwiej usuniemy benzyną ekstrakcyjną.

O tym, jak usunąć naklejkę rejestracyjną z przedniej szyby, pisaliśmy w poniższym artykule:

Znak ryby na samochodzieZnak ryby na samochodzie Filip Trusz

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.