Kara za jazdę bez prawa jazdy "od tysiąca zł". Grudniowe zmiany to naprawdę rewolucja

Szykowanych na grudzień zmian w przepisach dla kierowców nie można sprowadzać tylko do zaostrzenia taryfikatora mandatów za prędkość. Rząd planuje choćby karać ostrzej za jazdę bez uprawnień.

Mandat za brak prawa jazdy. Od grudnia kary będą znacznie ostrzejsze

Prowadzenie pojazdu bez wymaganego uprawnienia będzie skutkowało karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny od 1 tys. zł. Jeśli sprawca ww. wykroczenia w ciągu 2 lat popełni takie wykroczenie ponownie, to kara grzywny wyniesie nie mniej niż 2 tys. zł

- pisaliśmy w naszym zbiorczym artykule o nadchodzącej rewolucji. Zaostrzenie kar za jazdę bez odpowiednich uprawnień to jeden z filarów nadchodzących zmian. Dlaczego? Osoby kierujące pojazdami, których nie potrafią obsługiwać mogą stanowić ogromne zagrożenie na drodze. Często wydaje nam się, że nic się nie stanie, jeśli z prawem jazdy B pokierujemy samochodem ze znacznie większym dopuszczalnym DMC albo wsiądziemy na mocny motocykl, ale to tylko pozory. W sytuacji podbramkowej, a o taką na drodze nie trudno, możemy nie zapanować nad pojazdem. Dużym problemem są także osoby, które kierują samochodami czy motocyklami w ogóle bez wyrobienia prawa jazdy. Aktualna kara 500 zł dla niektórych okazuje się zbyt niska. Ryzyko złapania jest niskie, a ewentualny mandat nie na tyle wysoki, by odstraszyć od takiej jazdy.

Warto też pamiętać, że za kierowanie bez uprawnień w świetle prawa uważane jest także kierowanie pojazdem, na który mamy prawo jazdy, ale ignorujemy kody wpisane w prawo jazdy. Przykładowo, lekarz stwierdził, że musimy jeździć w okularach lub soczewkach, a jedziemy bez nich. Policjant potraktuje to jako jazdę bez odpowiednich uprawnień. Od grudnia może to oznaczać bardzo ostrą karę.

A jak jest teraz? Mandat 500 zł i zero punktów, ale można trafić do sądu

Kierowca, który jedzie bez prawa jazdy (uprawnień), a zostanie złapany przez policję musi się liczyć z bardzo surowym mandatem. Ten wynosi w Polsce 500 złotych i zero punktów karnych. Dlaczego jako kary nie przewidziano żadnego punktu? Z prostego powodu - bez prawa jazdy nie ma ich, gdzie dopisać. To jednak wcale nie oznacza, że osoby jeżdżące bez uprawnień są bezkarne. Przy rażącym naruszaniu przepisów, a za takie można uznać poruszanie się pojazdem, do którego nie mamy uprawnień, policjant może zdecydować się na przekazanie sprawy do sądu. Wtedy kierowcy grozi już poważna grzywna. Sędzia może ukarać go grzywną w wysokości do 5000 złotych, a także orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Zatrzymany przez policję kierowca bez uprawnień dostanie także zakaz prowadzenia dalszej jazdy. Musi przekazać pojazd osobie z odpowiednimi uprawnieniami albo zostawić go w bezpiecznym miejscu. Co w sytuacji, kiedy do zatrzymania doszło np. na drodze szybkiego ruchu? Jeśli nie ma możliwości zabezpieczenia pojazdu, to ten musi zostać odholowany. Oczywiście na koszt kierowcy.

Mandat i ewentualna grzywna grozi wam także, kiedy jedziecie pojazdem, na który nie macie odpowiednich uprawnień, mając inne. Przykładowo z prawem jazdy kategorii B prowadzicie duży pojazd albo jedziecie motocyklem. Z oczywistych względów jesteście wtedy też traktowani, jakbyście nie mieli prawa jazdy. Można jeździć tylko tymi pojazdami, na które zdobyliśmy uprawnienia. Identycznie sprawa wygląda ze wspomnianymi już kodami. Musimy je respektować, a ich ignorowanie traktowane jest jak jazda bez uprawnień.

Zobacz wideo Wyprzedzanie na zakręcie i podwójnej ciągłej, o krok o wypadku. 20-latek stracił prawo jazdy na pół roku

Mandat za brak dokumentu prawa jazdy

W świetle nowych przepisów podczas kontroli policji NIE MUSIMY MIEĆ przy sobie prawa jazdy. Kiedyś brak dokumentu wiązał się z mandatem w wysokości 50 zł. Teraz kierowcom to już nie grozi. Co więcej - nie musimy mieć nawet zainstalowanej aplikacji. Policja poprzez terminale w radiowozach może sprawdzić, czy uprawnienia kierowcy zgadzają się z tymi, które deklaruje. Na konferencji Zespołu Cyfryzacji KPRM padło pytanie co w sytuacji, w której łącze internetowe nie będzie wystarczające, by policjant mógł sprawdzić w systemie uprawnienia kierującego.

Policja ma wgląd do rejestrów cyfrowych przez terminale w radiowozach. Jeśli zasięg jest słaby, można wykorzystać inne środki komunikacji, połączyć się z dyspozytorem na komendzie i poprosić o wgląd do systemu i zweryfikowanie danych kierowcy. Prowadziliśmy warsztaty z policją, są rożne scenariusze działań. Brak zasięgu nie będzie specjalnym problemem - mówił podczas konferencji minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM. Należy jednak pamiętać, że aplikacja mPrawo Jazdy honorowana jest tylko w Polsce. Jadąc za granicę nadal musimy mieć przy sobie fizyczny dokument.

Rewolucja od grudnia. Co jeszcze się zmieni? M.in.:

 • Minimum 1,5 tys. zł za przekroczenie prędkości o 30 km/h.
  Przekraczanie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h będzie skutkowało minimalnym mandatem w wysokości 1,5 tys. zł, niezależnie od faktu, czy naruszenie zostało stwierdzone w obszarze zabudowanym czy też poza tym obszarem. Jeśli sprawca ponownie popełni takie wykroczenie w ciągu 2 lat, to zostanie ukarany grzywną nie niższą niż 3 tys. zł.
 • Niższe stawki OC dla jeżdżących bezpiecznie, wyższe - dla łamiących przepisy
 • Wyższe kary dla prowadzących po alkoholu.
  Prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka będzie podlegało karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2,5 tyś zł. 
 • Grzywna może wynieść nawet 30 tys. zł. Projekt przewiduje zmianę w Kodeksie wykroczeń, zakładającą w przypadku wykroczeń drogowych podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny z 5 tys. zł do 30 tys. zł.
 • Zwiększenie ochrony pieszych. Minimalna grzywna za nieprawidłowe zachowanie względem pieszego (np. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu) wyniesie nie mniej niż 1,5 tys. zł.
 • Łatwiejsze ściąganie należności z mandatów
 • Punkty karne zerują się dopiero po 2 latach Wprowadzony zostanie mechanizm uzależniający usunięcie punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego od uregulowania mandatu. Dodatkowo punkty będą kasowane dopiero po upływie 2 lat od dnia zapłaty grzywny. Powinno to zapewnić szybkie i skuteczne doprowadzenie do wykonania kary.
 • Utrata prawa jazdy na 3 miesiące za fałszowanie wskazań tachografu
Więcej o:
Copyright © Agora SA