Autostrada A2 przetnie całą Polskę. Jest przetarg na ostatni fragment pod granicą

Do tego, by autostrada A2 przecięła całą Polskę ze wschodu na zachód, brakuje nieco ponad 30 kilometrów. GDDKiA wybrała właśnie ofertę budowy ostatniego fragmentu trasy. Za kilka lat kierowcy przejadą autostradą cały kraj w poprzek.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała najkorzystniejszą ofertę na zaprojektowanie ostatnich 32 kilometrów autostrady A2. Mowa o fragmencie od węzła Biała Podlaska do granicy państwa (Kukuryki). To już drugi wybór oferty, pierwszy został odwołany przez Krajową Izbę Odwoławczą. Opracowanie dokumentacji na ostatni fragment autostrady łączącej zachodnią i wschodnią granicę Polski wyceniono na ponad 9,8 mln zł.

Zobacz wideo Nowy znak na polskich drogach. Co oznacza duża czarna dłoń?

Ostatnie kilometry autostrady A2

Zadaniem projektanta będzie wykonanie projektu budowlanego i uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Wykonawca będzie miał na to 30 miesięcy od dnia podpisania umowy. Nowa trasa, od węzła Biała Podlaska (km 624+830) do granicy z Białorusią (km 657+703), będzie miała dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku oraz rezerwę pod dobudowę trzeciego pasa.

Strona e-TOLL już działa. Za chwilę rusza rejestracja dla kierowców. Chodzi o zmiany, które wejdą w życie w czerwcuStrona e-TOLL już działa. Za chwilę rusza rejestracja dla kierowców. Chodzi o zmiany, które wejdą w życie w czerwcu

A2 od węzła Lubelska do granicy

W sierpniu 2020 r. oddano do ruchu ponad 15 kilometrów autostrady A2 pomiędzy węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Wiosną 2020 r.?podpisano umowy?na dwa kolejne odcinki autostrady pomiędzy węzłami Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód. Wojewoda Mazowiecki prowadzi postępowania administracyjne zmierzające do wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Przewidywany termin ukończenia prac to jesień 2023 r. Pod koniec stycznia tego roku podpisano również umowę na odcinek autostrady pomiędzy węzłami Groszki i Gręzów. Pod koniec roku GDDKiA planuje złożyć wniosek o wydanie decyzji ZRID. Planowany termin zakończenia prac przewidziany jest na lato 2024 r.

W kwietniu br. podpisano też umowy na cztery kolejne fragmenty A2 od Siedlec do Białej Podlaskiej o łącznej długości ponad 63 kilometrów:

  • Malinowiec – Łukowisko,
  • Swory – Biała Podlaska,
  • Siedlce Zachód - Malinowiec,
  • Łukowisko - Swory.

Na każdym zadaniu trwa opracowywanie dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosku o wydanie decyzji ZRID. Planowany termin złożenia wniosków to grudzień 2021 r.

Autostrada A2, węzeł Biała Podlaska - granica państwaAutostrada A2, węzeł Biała Podlaska - granica państwa GDDKiA

A2 Łódź - Warszawa zyska dodatkowy pas ruchu

Na przełomie czerwca i lipca 2021 r. zostały wydane pozytywne decyzje środowiskowe na poszerzenie autostrady A2 w województwach łódzkim i mazowieckim. Oznacza to, że w sumie ok. 89 kilometrów autostrady na odcinku Warszawa - Łódź zyska dodatkowy pas ruchu.

Docelowo autostrada A2 będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków po cztery pasy ruchu na jednej jezdni, natomiast dalszy odcinek do węzła Łódź Północ - po trzy pasy ruchu.

Autostrada A2, Siedlce Zachód - Biała PodlaskaPodpisano umowę na ważny fragment autostrady A2. Bramki staną pod Białą Podlaską

Dalszym etapem, po zapewnieniu finansowania, będzie ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji w systemie Projektuj i buduj. GDDKiA zakłada, że postępowanie ogłosi jesienią tego roku i szacuje, że przy sprawnym przebiegu procedury umowę podpisze wiosną 2022 r. Rozpoczęcie robót w terenie przewidywane jest na jesień 2023 r., a zakończenie budowy na przełom 2025 i 2026 r. Rozbudowany odcinek autostrady A2 ma ułatwić w przyszłości szybki dojazd m.in. do Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Planowana rozbudowa autostrady A2Co z obiecanym trzecim pasem na A2? Jest decyzja środowiskowa i konkretna deklaracja

A2 Siedlce ZachódA2 Siedlce Zachód GDDKiA

Więcej o: