Znaki "W" są bardzo rzadkie. Co oznaczają czarne symbole na żółtym tle?

Znaki wojskowe rzadko spotyka się przy drogach. Czy kierowcy samochodów osobowych powinni ignorować czarne symbole na żółtym tle? No właśnie nie do końca. Te mimo wszystko mogą okazać się przydatne.

Czarne symbole na żółtym tle. Czy dotyczą kierowców?

Kierowcy podczas jazdy samochodem mogą dostrzec nietypowe znaki drogowe. Mowa o tablicach z żółtym tłem i czarnymi symbolami. Czy scenariusz, w którym prowadzący nie potrafi ich rozszyfrować, oznacza że jest niedouczony i umyka mu ważna informacja? Na szczęście nie. Znaki "W" - a konkretnie tablice od W-1 do W-7 - nie dotyczą kierowców aut osobowych. Odnoszą się wyłącznie do osób kierujących pojazdami wojskowymi.

Co konkretnie mówią znaki wojskowe ustawiane przy drogach? Wskazują dopuszczalną masę całkowitą pojazdów wojskowych (wyrażoną w skali MLC - Military Load Classification) czy informują o szerokości mostu czy szerokości i wysokości tunelu. Gdzie się umieszcza znaki "W"? Umieszcza się je na początku trasy przejazdu pojazdów wojskowych oraz w pobliżu lokalizacji baz wojskowych, ewentualnie okresowo na terenach, na których planowane są np. międzynarodowe lub krajowe ćwiczenia wojskowe.

Znaki "W". Co oznaczają tablice?

  • W-1: klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym,
  • W-2: klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym,
  • W-3: klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym dla pojazdów kołowych i gąsienicowych,
  • W-4: klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym dla pojazdów kołowych,
  • W-5: klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym dla pojazdów gąsienicowych,
  • W-6: szerokość mostu lub środka przeprawowego,
  • W-7: wysokość skrajni pionowej na moście lub w tunelu.
Zobacz wideo Pierwsze w historii tankowanie samolotu przez drona

Znaki wojskowe można ignorować?

Tablice z żółtym tłem i czarnymi symbolami nie dotyczą kierowców aut osobowych - nie oznaczają też dla nich ryzyka mandatu. Czy to wiąże się z tym, że prowadzący mogą się nie interesować nimi w ogóle? Nie do końca. Nietypowe znaki "W" mimo wszystko nakazują kierowcy wzmożoną ostrożność i podpowiadają, że np. zza zakrętu może wyjechać kolumna pojazdów wojskowych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.