Kiedy nie działa ubezpieczenie OC? Wyłączeń jest kilka

Auto ma wykupioną polisę OC, więc jego właściciel jest wolny od obowiązku pokrywania roszczeń wysuwanych przez poszkodowanych? To błąd. Bo jest wiele przypadków, w których ubezpieczenie OC nie działa.

Każdy pojazd pojawiający się na drogach publicznych w Polsce musi mieć tablice rejestracyjne, ważny przegląd techniczny i ważne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. I spełnienie tych wszystkich wymogów jeszcze nie oznacza, że OC w każdym przypadku skutecznie ochroni sprawcę kolizji przed skutkami finansowymi zdarzenia. Ustawa dotycząca ubezpieczeń obowiązkowych przewiduje bowiem szereg wykluczeń, na podstawie których OC nie zadziała, a właściciel pojazdu będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni za wyrządzone szkody.

Kiedy nie działa ubezpieczenie OC? Gdy kierowca jest pijany!

Pierwszym i tak naprawdę najważniejszym przypadkiem jest scenariusz, w którym sprawca zdarzenia będzie znajdować się pod wpływem alkoholu. Ubezpieczyciel, u którego kierowca wykupił OC, z pewnością będzie chciał uniknąć wypłaty odszkodowania z własnych środków. Czy to oznacza, że poszkodowani będą musieli na drodze cywilnej dochodzić swoich praw? Na szczęście nie. Mechanizmem działania jest bowiem w takim przypadku tzw. regres. To oznacza, że poszkodowany dostanie odszkodowanie od ubezpieczyciela, ale kwotę w pełnej wartości będą musieli zwrócić solidarnie sprawca kolizji i właściciel pojazdu (jeżeli są np. dwiema różnymi osobami).

Gdy sprawca kolizji jest pod wpływem alkoholu, nie tylko zwróci kwotę odszkodowania z OC. Powinien się liczyć też z wyrokiem sądu orzekającym karę pozbawienia wolności, wysoką grzywną i utratą prawa jazdy.

Błędy kierowcy, to możliwość regresu ubezpieczeniowego

Oczywiście przepisy przewidują większą ilość przypadków, w których ubezpieczyciel ma prawo nie tyle odmówić wypłaty odszkodowania, co na zasadzie regresu dochodzić zwrotu pieniędzy od właściciela auta i kierowcy. O jakich przypadkach mowa? Idealnym przykładem jest chociażby ucieczka z miejsca zdarzenia - bez względu na fakt czy prowadzący odjechał autem, czy zbiegł pieszo. Kolejne wykluczenia dotyczą braku posiadania uprawnień przez kierowcę, umyślnego spowodowania kolizji lub wypadku drogowego czy uderzenia w pojazd, który... należy do sprawcy.

Kiedy nie działa ubezpieczenie OC? Problemy z wypłatą odszkodowania mogą się też pojawić wtedy, gdy samochód sprawcy nie ma ważnego przeglądu. Poza tym ubezpieczyciel ma możliwość uruchomienia regresu gdy pojazd prowadzony przez sprawcę pochodził z przestępstwa, ewentualnie gdy właściciel udostępni auto osobie trzeciej i to ona spowoduje zdarzenie drogowe. Jest też przypadek, w którym ubezpieczyciel po prostu odmówi wypłaty odszkodowania z OC. Dotyczy to scenariusza, w którym zdarzenie drogowe spowoduje skażenie środowiska naturalnego (np. uszkodzona cysterna z paliwem) i odnosi się do środków koniecznych do usunięcia zanieczyszczenia.

Drogocenne przedmioty? W ich przypadku też OC nie działa

Kiedy jeszcze nie działa ubezpieczenie OC? Nawet wtedy, gdy prowadzący jest trzeźwy, a auto ma przegląd. Obowiązkowa polisa od odpowiedzialności karnej nie obejmuje wartościowych przedmiotów pozostawionych w pojeździe poszkodowanego - a w tym np. gotówki, biżuterii czy komputera.

Zobacz wideo Susz. Po ulicach fruwały banknoty. Okazało się, że właściciel zostawił portfel na dachu samochodu
Więcej o: