Nowy system poboru opłat na autostradach już działa. Z e-TOLL skorzystają też kierowcy osobówek

Działa już nowy system poboru opłat e-TOLL. Skorzystają z niego nie tylko kierowcy ciężarówek, ale także samochodów osobowych. Nowe rozwiązanie może się przydać podczas wakacyjnych podróży. Jak korzystać z e-TOLL?

System e-TOLL służy do poboru opłaty za przejazd po płatnych odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA. W przypadku ciężarówek zastępuje dotychczasowy system viaTOLL. Oparty jest na technologii wyznaczania pozycji pojazdu przy zastosowaniu lokalizacji satelitarnej. Systemem objęta została sieć dróg płatnych dla pojazdów ciężkich (ok. 3 700 km), ale także na dwóch odcinkach autostrad A2 (Konin-Stryków) i A4 (Wrocław – Sośnica) z systemu e-TOLL mogą korzystać również kierowcy samochodów osobowych.

Zobacz wideo

Płacisz wcześniej? Zjedź w prawą bramkę

Głównym założeniem nowego systemu poboru opłat jest usprawnienie przejazdu przez autostradowe bramki. Kierowcy, którzy opłacili wcześniej przejazd, nie muszą zatrzymywać się w kolejce do bramki, by gotówką lub kartą opłacić przejazd. A właśnie zaczynają się wakacje, więc kierowcy muszą liczyć się z korkami na autostradach. Dlatego wielu kierowców z pewnością rozważy płatność przez e-TOLL.

Jeśli korzystamy z usługi e-TOLL, a zatem opłaciliśmy przejazd wcześniej, przy dojeździe do bramek powinniśmy kierować się do prawych skrajnych bramek. Zostały tam uruchomione specjalne pasy przejazdowe, dzięki którym sprawniej ruszymy w dalszą drogę. Pasy te są oznaczone znakiem e-TOLL i nie można na nich pobrać tradycyjnego biletu.

Okolice bramek na autostradzie A4 pod KrakowemOkolice bramek na autostradzie A4 pod Krakowem fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl

e-TOLL - jak się zarejestrować?

Rejestracja w systemie e-TOLL jest możliwa online na stronie etoll.gov.pl oraz za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego. Docelowo użytkownicy będą mogli jej dokonać również:

  • stacjonarnie w Miejscach Obsługi Klienta e-TOLL,
  • za pośrednictwem wybranych operatorów kart flotowych.

Więcej o procesie rejestracji w systemie e-TOLL pisaliśmy tutaj:

Jak opłacić przejazd w e-TOLL?

By opłacić przejazd w systemie e-TOLL kierowca ma dwie możliwości:

  • zakup biletu autostradowego z podaniem numeru rejestracyjnego. Można go kupić on-line lub, stacji paliw lub w kiosku na autostradzie. Do tej formy płatności nie jest wymagana istalacja żadnych dodatkowych urządzeń czy aplikacji, a bilet obowiązuje w określonym czasie i na danym odcinku autostrady, wskazanym przez kierowcę.
  • oplata na podstawie danych geolokalizacyjnych pojazdu przekazywanych do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS (analogicznie jak ma to miejsce w przypadku pojazdów ciężkich). Kierowca będzie musiał zarejestrować się w systemie oraz zainstalować i uruchomić stosowne urządzenie: OBU (On Board Unit), ZSL (Zewnętrzny System Lokalizacyjny) lub bezpłatną aplikację mobilną e-TOLL PL.

Przy wybraniu drugiej opcji nie będzie wymagane podanie numeru VIN czy roku produkcji pojazdu. Zniesiony zostanie też obowiązek aktualizowania w systemie e-TOLL danych o numerach rejestracyjnych przyczep i naczep ciągniętych przez ciągniki siodłowe, co ma ułatwić procesy logistyczne przy transporcie pojazdów ciężkich.

Bramki poboru opłat na autostradzie A2Bramki poboru opłat na autostradzie A2 Fot. Piotr Skornicki / Agencja Wyborcza.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.