500 zł za korzystanie z autostrady bez opłaty. Wiemy, jak egzekwowane będą kary w systemie e-TOLL

500 zł w przypadku samochodu osobowego i trzy razy więcej dla kierowcy pojazdu ciężarowego. Takie opłaty będą grozić za nieprawidłowe korzystanie z systemu e-TOLL. Od grudnia system pozwoli nam na wygodne opłacanie przejazdów autostradami.

Ministerstwo infrastruktury uruchomiło system e-TOLL już pod koniec maja br. Od tego czasu kierowcy w całym kraju mogą już rejestrować się w systemie. Można to zrobić na trzy sposoby: w Miejscach Obsługi Klienta e-TOLL, za pośrednictwem wybranych operatorów kart flotowych oraz internetowo poprzez stronę etoll.gov.pl. Ostatni ze sposobów wydaje się najwygodniejszy, a sama rejestracja nie jest zbyt skomplikowana. Więcej na ten temat pisaliśmy w osobnym tekście:

Jak będą egzekwowane kary w systemie e-TOLL?

Jak donosi serwis autokult.pl, wiadomo już, że egzekwowaniem kar za przejazd płatnym odcinkiem drogi bez wniesienia w systemie e-TOLL będzie zajmował się łódzki oddział Krajowej Administracji Skarbowej. Oznacza to, że również z Łodzi będzie przychodzić do kierowców z całego kraju korespondencja związania z naliczeniem dodatkowej opłaty za nieprawidłowe korzystanie z systemu. Tam też trzeba będzie kierować odwołania od naliczenia kar.

Zgodnie z nowelizacją przepisów z tego roku, karę trzeba będzie opłacić w ciągu 14 dni od doręczenia korespondencji. Osoby, które zrobią to wcześniej (do 7 dni) mogą jednak liczyć na zmniejszenie kary o 100 zł. Za przekroczenie limitu dwóch tygodni naliczane będą jednak odsetki. Również 14 dni kierowca będzie miał na złożenie ewentualnego odwołania od decyzji.

Jak tłumaczy autokult.pl, kierowca, którego sygnał GPS zostanie utracony na więcej niż 15 min będzie musiał zjechać z autostrady lub zatrzymać się w Miejscu Obsługi Podróżnych. Jeśli tego nie zrobi zostanie ukarany dodatkową opłatą w wysokości 500 zł.

Osoby, które będą rozliczać się w e-TOLL w ramach przedpłaty, ale nie będą miały wystarczających środków na koncie, będą musiały wnieść opłatę w ciągu trzech dni. W przeciwnym razie zapłacą 500 zł kary. Kierowca złapany bez ważnego biletu na przejazd autostradą również zapłaci 500 kary. Ich ważność będą sprawdzać systemu kamer i specjalnie przygotowane pojazdy służbowe.

Kara będzie również za utrudnianie odczytania tablic rejestracyjnych, Jeśli nie będą odpowiednio widoczne, kierowcę czeka kolejne 500 zł kary. Za zamontowanie ich w niedozwolonym miejscu konieczne będzie uiszczenie kary w takiej samej wysokości. W przypadku samochodów ciężarowych, każde z powyższych przewinień skończy się naliczeniem opłaty dodatkowej w wysokości nie 500, ale 1500 zł.

Czym jest e-TOLL?

E-TOLL to zupełnie nowy system oparty o technologię lokalizacji satelitarnej służący do poboru opłat za przejazdu po płatnych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez GDDKiA. Zastąpi dotychczasowy system ViaToll i będzie dostępny dla użytkowników pojazdów lekkich na odcinku autostrady A2 Konin-Stryków i na odcinku autostrady A4 Wrocław-Sośnica.

System ma ruszyć od lipca, jednak początkowo obejmie tylko kierowców samochodów ciężarowych. Do końca września będzie też funkcjonował obok systemu ViaToll. Kierowcy pozostałych pojazdów będą musieli opłacać przejazdy autostradami za pomocą systemu z e-TOLL od początku grudnia br.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.