Sobiesław Zasada pobił rekord świata. Ma 91 lat i jest najstarszym uczestnikiem rajdowych mistrzostw świata WRC

Rzadko piszemy na Moto.pl o sportach motorowych, ale dziś jest ku temu okazja. Każdy pasjonat motoryzacji zna Sobiesława Zasadę. Ten polski kierowca rajdowy niedawno obchodził 91 urodziny, a właśnie wystartował w Rajdzie Safari. Pobił tym samym rekord świata.

Właśnie rozpoczął się Rajd Safari. Jednym z zawodników jest polski kierowca rajdowy, Sobiesław Zasada, który niedawno skończył 91 lat. Swoim udziałem w pustynnym rajdzie pobił rekord świata - został najstarszym uczestnikiem Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC) w historii. Dotychczasowym najstarszym rajdowcem świata był Norweg Leif Vold-Johansen, który przejechał Rajd Monte Carlo w 1994 roku jako 82-latek.

Czuję się jak senior, ale chciałbym dojechać do mety. Mam nadzieję, że pobiję swój rekord jak skończę 100 lat

– powiedział Zasada po zakończeniu pierwszego odcinka specjalnego.

Zobacz wideo

Uroczyste otwarcie i start rajdu odbyły się w Nairobi w Kenii. Prezydent Uhuru Kenyatta powitał sportowców i wyraził dumę, że po dziewiętnastu latach Rajd Safari powrócił do kalendarza WRC. Podczas startu honorowego prezydent Kenii uścisnął dłoń polskiemu kierowcy, a Jean Todt, prezydent Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA), w przyjacielskim geście zapiął Zasadzie pasy bezpieczeństwa.

Sobiesław Zasada pobił rekord świata - został najstarszym uczestnikiem WRC, ma 91 latSobiesław Zasada pobił rekord świata - został najstarszym uczestnikiem WRC, ma 91 lat Grupa Zasada

Po oficjalnym starcie zawodnicy przejechali na pierwszy odcinek specjalny rajdu, rozegrany na pokrytej wulkanicznym pyłem trasie na peryferiach Nairobi. Gdy w tumanach kurzu pojawił się Ford Zasady, podekscytowani kibice wykrzykiwali jego nazwisko. Startowi Zasady sporo uwagi poświęca kenijska prasa, doceniając formę polskiego zawodnika.

Rajd Safari po raz dziewiąty

Dla Sobiesława Zasady jest to dziewiąty start w Rajdzie Safari – pierwszy odbył się w 1969 r. Trzy lata później osiągnął swój najlepszy wynik na wschodnioafrykańskich trasach zdobywając drugie miejsce. Ostatni raz startował w 1997 r., gdy wraz z żoną Ewą zajęli drugie miejsce w grupie N. W tym roku jedzie z pilotem Tomaszem Borysławskim za kierownicą Forda Fiesty ST RC3.

Sobiesław Zasada, 91-letni kierowca rajdowy, podczas Rajdu Safari 2021. Źródło: TWitterSobiesław Zasada, 91-letni kierowca rajdowy, podczas Rajdu Safari 2021. Źródło: TWitter https://twitter.com/newvisionwire/status/1407277323880124418

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.