Szczoty zniszczą ci lakier? Mit czy lepiej unikać myjni automatycznych

Szczotki niszczą lakier w samochodzie? To jeden z moto-mitów, które pojawiły się jeszcze w latach dziewięćdziesiątych. Myjni automatycznych rzeczywiście lepiej unikać. I ryzyko uszkodzenia nadwozia to dopiero pierwszy z problemów.

Lakier samochodu stanowi idealne dopełnienie kształtu nadwozia. Nadaje karoserii charakteru, ale też może rzucać się w oczy i wyróżniać pojazd z tłumu. Z drugiej strony jego funkcja estetyczna jest tak naprawdę pierwszym z aspektów. Bo ma też chronić metalowe elementy nadwozia przed korozją. Zadbany lakier jest pełen blasku. Co to jednak oznacza zadbany lakier? Aby kolor nadwozia był pełen połysku, kierowca powinien regularnie myć samochód. I mycie jest o tyle ważne, że pozwala pozbyć się nie tylko krzu, ale też szkodliwych dla lakieru np. osadów w postaci żrących odchodów ptasich czy soli zalegającej zimą na drogach.

Zobacz wideo Próbował jechać na rowerze, ale był zbyt pijany. W końcu upadł, uszkodził cudzy samochód i wymagał pomocy

Szczotki niszczą lakier? Mit z lat 90.

Mycie samochodu jest niezbędne. Kierowca powinien jednak wiedzieć jak myć samochód. Szczotki? To zdecydowanie najprostsza z metod. Kierowca w czasie tankowania kupuje bilet do myjni. Automat zrobi resztę! W tym czasie prowadzący może np. spokojnie pić kawę. Moda na szczotki w Polsce zaczęła się jeszcze pod koniec lat dziewięćdziesiątych. To wtedy pierwsze tego typu myjnie zaczęły pojawiać się na stacjach benzynowych. Wtedy też narodził się mit mówiący o tym, że... szczotki niszczą lakier. Ile w tym prawdy?

W teorii szczotki powinny być bezpieczne dla nadwozia w samochodzie - poszczególne włókna tylko delikatnie pracują na lakierze. Tyle jednak teoria. Bo w praktyce szczotki są eksploatowane miesiącami. A to sprawia, że stają się mocno zabrudzone i zabrudzeniami zaczynają rysować lakier w pojeździe. Co prawda, nie powodują powstawania głębokich rys. Tworzą jednak dziesiątki mikrouszkodzeń, które da się usunąć tylko za pomocą polerowania wykonanego w profesjonalnym warsztacie lakierniczym.

Szczotki rysują lakier i nie są dokładne

Szczotki są nie tylko szkodliwe dla lakieru, ale i... mało skuteczne. Nie są w stanie dokładnie domyć samochodu - zostawiają smugi w okolicy anten, spojlerów i lusterek oraz nie radzą sobie ze śladami powstałymi po rozbiciu owadów na masce. Poza tym nie są w stanie umyć np. przestrzeni powstałej po otwarciu drzwi - tam pozostaje brud i kurz. A więc jak umyć samochód, aby lakier odzyskał blask i nie został uszkodzony? Najlepiej, aby mycie było wykonane ręcznie. O jakich zasadach pamiętać?

  • najlepiej myć nie gąbką, a rękawicą z mikrofibry,
  • rękawicę warto przemywać co jakiś czas i prać po wykonaniu mycia,
  • w gąbce zbierają się ziarenka piasku, które mogą rysować lakier,
  • należy używać wyłącznie chemii dedykowanej samochodom,
  • np. płyn do mycia naczyń może być szkodliwy dla lakieru,
  • warto szczególnie uważać podczas usuwania uporczywych zabrudzeń np. powstałych po owadach,
  • te należy usuwać za pomocą dedykowanych preparatów lub glinki,
  • nadwozie należy wycierać do sucha ręcznikiem z mikrofibry,
  • ircha lub ściągaczka mogą doprowadzić do porysowania lakieru.



Więcej o:
Copyright © Agora SA