Doroczny ranking najbardziej zakorkowanych miast na świcie zdominowany jest przez takie metropolie, jak Moskwa czy Bombaj. Mniejsze miast pokroju Warszawy lub Krakowa znajdują się w zestawieniu TomTom Traffic Index znacznie dalej. Sytuacja wygląda jednak zgoła odmiennie, gdy pod uwagę weźmiemy jedynie mniejsze miasta.
Jak informowaliśmy już wcześniej, najbardziej zakorkowanymi miastami świata w 2020 roku były Moskwa, Bombaj, Bogota, Manila, Stambuł, Bangalore, Kijów, New Delhi, Nowosybirsk i Bangkok. Większość z nich TomTom zakwalifikował do kategorii "megamiasta" (powyżej 8 mln mieszkańców), a tylko nieliczne to "duże miasta" (powyżej 800 tys. mieszkańców). W Polsce do grona tych drugich zaliczana jest tylko Warszawa, która zajmuje dalekie 47. miejsce na świecie.
Z naszej perspektywy znacznie ciekawie prezentuje się jednak zestawienie "małych miast" (łapią się tu wszystkie miasta w Polsce poza Warszawą). Bo to właśnie to zestawienie rankingu zostało zupełnie zdominowane przez polskie miasta.
Pierwsze miejsce najbardziej zakorkowanych małych miast na świecie to Łódź (14. miejsce w zestawieniu ogólnym). Wyrażony procentowo współczynnik zakorkowania wyniósł w 2020 roku w Łodzi 42 proc. (dla porównania Moskwa - 54 proc.). To pozwoliło na zachowanie sporej przewagi nad drugim w zestawieniu małych miast Krakowem (36 proc.). Trzecia pozycja to również świetnie znane nam miasto. Wrocław zamknął podium ze wskaźnikiem zakorkowania na poziomie 35 proc.
Jedyne zagraniczne miasto w top 5 znalazło się tuż za podium. To Edynburg (stolica Szkocji), w przypadku której współczynnik zakorkowania to 32 proc. Dalej jest Poznań z minimalnie gorszym wynikiem równym 31 proc. Kolejne pięć pozycji w zestawieniu jest już zdominowane przez inne europejskie miasta. Są to Genewa (Szwajcaria, 29 proc.), Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia i Sopot liczone razem, 29 proc.), Tomsk (Rosja, 28 proc.), Hull (Wielka Brytania, 28 proc.) oraz Brighton i Hove (Wielka Brytania, 28 proc.).
Na kolejnych pozycjach uplasowało się jeszcze kilka dobrze znanych nam nazw. Miejsce 13. na świecie zajmuje Bydgoszcz (27 proc.), na 15. jest Szczecin (27 proc.), a na 18. Lublin (26 proc.).