Najbardziej zatłoczone miasta świata według TomTom. Ciekawy trend w Polsce

Zajmująca się rozwiązaniami nawigacyjnymi firma TomTom ma zwyczaj co roku publikować zestawienie najbardziej zakorkowanych miast na całym świecie. Do rankingu TomTom Traffic Index służą dane zebrane przez cały rok. Miniony jest wyjątkowo ciekawy ze względu na pandemiczne ograniczenia.

W 2020 roku korki zmalały w aż 387 miastach z 416 zbadanych aglomeracji na całym świecie. Europejski lider pozostał ten sam, to Moskwa. W dodatku stolica Rosji znalazła się na czele światowego rankingu, mimo że tłok na drogach zmalał w niej o pięć procent. A jak było w reszcie zakorkowanych miast świata?

W światowym rankingu za Moskwą znalazły się: Bombaj, Bogota, Manila i Istambuł. Niemal wszędzie zmalał ruch i zmniejszyły się zatory drogowe. Globalny średni poziom korków spadł o 19 procent. Tylko w 13 miastach ze wszystkich na liście TomTom Traffic Index zanotował większe korki. Najbardziej charakterystycznym elementem fluktuacji ruchu samochodowego w 2020 roku była ich kompletna nieprzewidywalność.

Tuż przed zapowiadanymi lockdownami mieliśmy do czynienia z masowymi exodusami z miast. Najwięcej mieszkańców uciekało z Paryża 29 września 2020 roku. Wtedy ruch wzrósł chwilowo aż o 142 proc. Niewiele lepiej było w Atenach 6 listopada (123 proc.) i w Londynie 4 listopada 2020 roku (104 proc.).

TomTom Traffic Index 2020
TomTom Traffic Index 2020 fot. TomTom

TomTom stworzył ranking korków w polskich miastach

Firma podsumowała ruch w 12 z nich. Dniem największych korków był 30 września 2020 roku. Pod koniec wakacji poziom zakorkowania osiągnął 77 proc. To znaczy, że przeciętna podróż trwała niemal o 80 procent dłużej niż przy normalnym ruchu.

Najbardziej zakorkowana była Łódź, tam współczynnik zakorkowania osiągnął średnio 42 proc. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Kraków, Wrocław, Poznań, Warszawa. Generalnie jednak ruch zmalał we wszystkich badanych polskich miastach. Zmiany miesięcznych indeksów pokrywają się z kolejnymi lockdownami.

Wzrost ruchu samochodów TomTom zanotował w styczniu, lutym oraz od czerwca do września. W pozostałych miesiącach 2020 roku mieliśmy do czynienia ze spadkami. W całej Polsce było 45 dni bez korków, o ponad połowę więcej niż w 2019 roku.

Dniem ciekawych statystyk był 26 maja 2020 roku. Polacy udali się do swoich matek złożyć im życzenia, dlatego po południu liczba korków wzrosła rekordowo. W niektórych w miastach było ich nawet 75 proc. więcej niż w poprzednim i następnym tygodniu.

TomTom Traffic Index 2020
TomTom Traffic Index 2020 fot. TomTom

Koniec korków. To chwilowy trend czy nowa rzeczywistość?

Analitycy firmy zastanawiają się też jaka czeka nas przyszłość. Ograniczenie ruchu samochodów jest przejściowe i wróci po opanowaniu epidemii do dawnego poziomu, czy może mamy do czynienia z przełomem? Niewątpliwie na zmiany wpływ miał przymus pozostawania w domu przez znaczną część 2020 roku.

Z powodu epidemii koronawirusa, pracowaliśmy, uczyliśmy się, odpoczywaliśmy i robiliśmy zakupy w domu. Czy to początek nowej tradycji? TomTom twierdzi, że tak może być. Nawet po powrocie do normalnego życia (kiedykolwiek on nastąpi) pewne wzorce zachowań pozostaną. Powstały nowe zwyczaje, część z nas zdała sobie sprawy z zalet zdalnego wykonywania wielu czynności. Być może epidemia przyspieszyła przemianę modelu transportu zapowiadaną od kilku lat.

To może spowodować zmniejszenie korków na stałe, a nie tylko chwilowo. Nawet jeśli wrócimy do jazdy samochodami, częściej będziemy zastanawiać się, czy warto to robić. Plusem takiej transformacji będzie mniejsze zanieczyszczenie powietrza i przestrzeni publicznej hałasem.

Będziemy spędzać mniej czasu w samochodach i w korkach, a dzięki temu mieć go więcej na inne czynności. Minusem może być obniżona odporność i obniżenie formy fizycznej oraz psychicznej, jeśli nie zastąpimy podróży samochodowych pieszymi, tylko utkniemy w domach.

TomTom w podsumowaniu raportu Traffic Index 2020 zachęca do przekucia pandemicznych ograniczeń w pozytywną zmianę. Apel dotyczy użytkowników aut i urzędów oraz organizacji, które zajmują się planowaniem ruchu. Niech rok 2020 będzie początkiem rewolucji w mobilności. Dzięki niej można zmienić sposób w jaki ją rozumiemy.

Pełny raport TomTom Traffic Index 2020 jest dostępny tutaj.

Więcej o: