Szczepienie w drive-thru. Opuść szybę, wystaw ramię

Piotr Kozłowski
Szczepienie w w punkcie drive-thru powinno zająć około pół godziny. Tak czytamy w wytycznych dotyczących organizacji punktów drive-thru, które będą realizować szczepienia przeciwko COVID-19.

W punktach szczepień drive-thru muszą być zachowane podstawowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące w związku z epidemią Covid-19. Mowa m.in. o zasłanianiu ust i nosa, odpowiednich odstępach między pacjentami, członkami personelu medycznego i pracownikami administracyjnymi. Punkty muszą być oznaczone tak jak punkty szczepień populacyjnych w celu zapewnienia jednolitych standardów w każdym punkcie szczepień.

Szczepienie w drive-thru. Kto może się zaszczepić w samochodzie?

W punktach drive-thru zaszczepić mogą się wszyscy kierowcy i motocykliści. Muszą jednak pamiętać o kilku zasadach:

 • przed udaniem się do punktu szczepień drive-thru pacjenci powinni wydrukować i wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przed szczepieniem,
 • szczepieni pacjenci i osoby towarzyszące muszą mieć osłonięte maseczką usta i nos,
 • zakaz posiadania zwierząt w pojazdach,
 • zalecenie: przybycie do punktu szczepień drive-thru nie wcześniej niż 10 min. przed planowaną godziną szczepienia,
 • zaszczepieni kierowcy pojazdów powinni odczekać minimum 20 min. po szczepieniu na wyznaczonym parkingu poszczepiennym znajdującym się w pobliżu stanowiska szczepień.

Podczas kwalifikacji i wykonywania szczepienia pacjenci co do zasady znajdują się w swoim samochodzie. W wyjątkowych sytuacjach punkt szczepień drive-thru powinien umożliwić szczepienie poza pojazdem, np. na miejscu siedzącym.

Jak przebiega szczepienie w punkcie drive-thru

Proces szczepienia w punkcie drive-thru jest prosty. Można go podzielić na kilka etapów:

 1. pacjenci przyjeżdżają do punktu szczepień z wypełnionym kwestionariusze wywiadu wstępnego przed szczepieniem,
 2. po uzyskaniu zgody do wjazdu na teren punktu drive-thru, pacjent ustawia się w kolejce samochodów do wskazanego stanowiska szczepień,
 3. po odpowiedniej sygnalizacji pacjent podjeżdża na stanowisko szczepień, zatrzymując się przy osobie kwalifikującej i wykonującej szczepienie,
 4. na stanowisku szczepień pacjent zostaje zakwalifikowany do szczepienia i zaszczepiony w pojeździe (w wyjątkowych sytuacjach możliwe będzie podanie szczepionki poza pojazdem),
 5. po zaszczepieniu pacjent odjeżdża na parking “poszczepienny”, kierowca powinien czekać minimum 20 min. przed opuszczeniem punktu DT,
 6. po odczekaniu wymaganego czasu, pacjent opuszcza teren punktu DT.

Na szczepienia w punktach drive-thru będzie można zapisywać się jeszcze w kwietniu. Do maja w systemie e-Rejestracji pojawi się znacznik dla punktów drive-thru.

UWAGA: Szczepienia w punktach drive-thru odbywają się - podobnie jak szczepienia w tradycyjnych punktach - po uprzednim zapisie i otrzymaniu potwierdzenia wraz z wyznaczoną datą i godziną szczepienia.

Zobacz wideo Kiedy powrót do normalności? Lekarz podaje możliwą datę

Z maseczką nie tylko na szczepienie

Nie ma nakazu nakładania maseczki podczas jazdy samochodem, ale warto, by każdy kierowca woził ją zawsze w samochodzie, bo usta i nos trzeba zasłaniać podczas kontroli policyjnej. Mandat za brak maseczki to nawet 500 zł - podczas kontroli policyjnych również obowiązują zasady zachowania odległości i ograniczenia kontaktu. W czasie policyjnej kontroli trzeba pamiętać o kilku najważniejszych zasadach:

 • Musisz mieć maseczkę.
 • Przede wszystkim słuchaj poleceń policjanta.
 • Nie otwieraj okna ani drzwi, o ile nie zostaniesz o to wyraźnie poproszony przez funkcjonariusza. Także podczas kontroli minimalizujemy ryzyko zarażenia.
 • Nie wychodź z samochodu.
 • Podczas rutynowej kontroli wystarczy uchylić okno.
 • Dokument pokazujemy, przykładając go do szyby.
 • Jeśli zostaniesz o to poproszony, to zdejmij maseczkę.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.