Yanosik podpowie, gdzie są pługopiaskarki. Nowa funkcja w aplikacji

Od kilku dni w całej Polsce mamy atak zimy. Podczas śnieżycy mamy ograniczoną widoczność, więc kierowca może zauważyć wolno poruszającą się pługopiaskarkę w ostatniej chwili. Yanosik wprowadził nową funkcję, dzięki której kierowcy będą mogli zlokalizować drogowe maszyny.

Yanosik wprowadził nową funkcję w aplikacji, która ma nie tylko ułatwić życie kierowcom, ale także poprawić bezpieczeństwo na drogach. Pługopiaskarki to z reguły pojazdy wolnobieżne, więc podczas intensywnych opadów śniegu możemy je dostrzec w ostatniej chwili. Z aplikacją już podczas planowania trasy będziemy wiedzieli, gdzie aktualnie znajdują się pługopiaskarki. Na ekranie smarftona zobaczymy komunikat "Odśnieżanie na Twojej trasie. Zachowaj ostrożność".

Zobacz wideo

Wiesz, którędy jechać

Póki co aplikacja działa tylko na fragmencie autostrady A2 na odcinku Konin - Świecko. Na szybkich trasach może okazać się szczególnie przydatna, ponieważ wolno jadąca pługopiaskarka może zaskoczyć szybciej poruszających się kierowców.

Nowa funkcja mogłaby się też okazać przydatna pod innym względem. Wczoraj Warszawa i inne miasta w Polsce zostały przykryta grubą warstwą śniegu. Mimo deklaracji miasta, że wszystkie pługi i posypywarki pracują na ulicach, w wielu miejscach kierowcy zakopywali się jadąc w śnieżnych koleinach. Nie było łatwo przedostać się z jednego końca miasta na drugi - trwało to nawet kilka godzin. Dzięki nowej funkcji Yanosika moglibyśmy sprawdzić, którymi trasami przejechał pług, a co za tym idzie - które drogi są już odśnieżone.

Yanosik - funkcja wykrywania pługopiaskarekYanosik - funkcja wykrywania pługopiaskarek Yanosik

O godz. 11:00 prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwołał sztab kryzysowy, który zdecydował, że na ulice wyjadą wszystkie warszawskie pługo-posypywarki, bo opady są wyjątkowo intensywne. Zajmują się wszystkimi drogami, za które odpowiada Zarząd Oczyszczania Miasta. O godz. 15-16 w Warszawie są przewidywane równie intensywne opady śniegu, jak poranne. Prowadzimy działania na bieżąco, odśnieżamy i posypujemy tak żeby osiągnąć stan czarnych jezdni najszybciej,  jak to możliwe.

- powiedziała Moto.pl Karolina Gałecka, rzeczniczka m. st. Warszawy.

W poniższym artykule podpowiadamy, jak bezpiecznie poruszać się w trudnych zimowych warunkach:

Tylko na autostradzie

Pozycje pługopiaskarek będą pokazywane w aplikacji w czasie rzeczywistym. Wprowadzenie tej funkcji do aplikacji było możliwe dzięki współpracy z firmą Autostrady Wielkopolskie S.A. Dlatego póki co aplikacja działa tylko na fragmencie autostrady A2 na odcinku Konin - Świecko. Funkcja jest dostępna tylko dla osób, które korzystają z aplikacji za pomocą urządzenia z systemem Android.

Pługi na ulicach WarszawyPługi na ulicach Warszawy Fot. Urząd m.st. Warszawy

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.