Program 100 obwodnic nabiera tempa. Czas na tę Słupska i Kobylnicy, a to nie koniec

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chwali się, że podpisała właśnie umowę na dokumentację obwodnicy Słupska i Kobylnicy. Zapowiada też kolejne inwestycje w województwie pomorskim.

Pięć nowych obwodnic w województwie pomorskim

W ramach programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 w województwie pomorskim zaplanowano budowę pięciu obwodnic. Powstaną wokół następujących miejscowości:

  • Brzezia w ciągu drogi krajowej nr 25 (trwa przetarg na realizację prac budowlanych),
  • Człuchowa w ciągu drogi krajowej nr 22/25 (trwa przetarg na Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe o wyższym stopniu szczegółowości),
  • Słupska i Kobylnicy w ciągu drogi krajowej nr 21 (została podpisana umowa na STEŚ-R),
  • Starogardu Gdańskiego w ciągu drogi krajowej nr 22 (jest sporządzone Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ); trwają przygotowania do złożenia wniosku o wydanie decyzji środowiskowej),
  • Sztumu w ciągu drogi krajowej nr 55 (trwa przetarg na koncepcję programową z wariantowaniem i przygotowaniem projektu budowlanego).

Obwodnica Słupska i KobylnicyObwodnica Słupska i Kobylnicy fot. GDDKiA

Obwodnica Słupska i Kobylnicy. Co to jest STEŚ-R?

Pod tym skrótem kryje się studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej. Dzięki niemu dowiadujemy się co i za mniej więcej ile trzeba zrobić, ustalane są warianty korytarza terenowego dla przebiegu trasy, typy oraz główne parametry techniczne obiektów budowlanych. STEŚ-R umożliwia też uzyskanie decyzji środowiskowych decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i zgody na realizację przedsięwzięcia. - Przedmiotem podpisanej dziś (1 lutego - red.) z firmą Europrojekt Gdańsk umowy jest wykonanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (tzw. STEŚ-R) oraz uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji (DŚU). Gotowe opracowanie będzie w przyszłości podstawą do realizacji trasy w formule Projektuj i buduj. Koszt opracowania dokumentacji wynosi 2,9 mln zł - podaje GDDKiA.

Obwodnica Słupska i Kobylnicy jest jedną z kluczowych drogowych inwestycji dla mieszkańców Pomorza. Obecna droga krajowa nr 21 przechodzi przez ścisłe centrum Słupska i Kobylnicy. Celem wybudowania tej obwodnicy jest stworzenie bezpiecznego odcinka trasy, zapewniającego usprawnienie dalekobieżnego ruchu drogowego, odciążenie Słupska i Kobylnicy od uciążliwego dla mieszkańców ruchu tranzytowego, poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ochrona środowiska.

GDDKiA podaje, że obwodnica będzie miała parametry drogi głównej ruchu przyspieszonego (GP). Wybudowane zostaną także obiekty i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ochrony bezpieczeństwa. Przebieg obwodnicy będzie konsultowany z mieszkańcami.

Zobacz wideo Kombajnem jechał po autostradzie A1. Policja publikuje nagranie
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.