Hybrydowe radiowozy za 2 mln zł. Policja w Krakowie ma nowe samochody

Krakowska policja odebrała w tym tygodniu 21 nowych radiowozów. Tym razem padło na niskoemisyjne auta hybrydowe.

Komenda Miejska Policji w Krakowie uzupełniła swoją flotę radiowozów. W szeregach policji 19 stycznia br. pojawiły się toyoty corolle. 21 hybrydowych radiowozów będzie wykorzystywanych nie tylko podczas codziennych patroli miasta, ale także przez funkcjonariuszy drogówki.

Zobacz wideo

19 stycznia br. na Placu Wszystkich Świętych w Krakowie odbyło się uroczyste przekazanie policji nowych pojazdów służbowych. W wydarzeniu wziął udział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i komendant miejski policji mł. insp. Zbigniew Nowak.

Kraków w sposób systematyczny doposaża policję. W sumie, od 2003 r. przekazaliśmy policji 265 samochodów, dwa motocykle i 40 skuterów. Dzisiejsza transza to 21 pojazdów, w sam raz na początek 2021 r. Mimo że policja jest w pionie rządowym, to sprawuje swoje funkcje głównie dla mieszkańców i z myślą o ich bezpieczeństwie. Oprócz finansowania floty samochodów przekazujemy również środki na dodatkowe patrole. Także za pośrednictwem dzielnic doposażamy poszczególne komisariaty

– powiedział prezydent Jacek Majchrowski.

Nowe radiowozy w Krakowie, policjaNowe radiowozy w Krakowie, policja Policja

Hybrydowa Toyota

Zakupione radiowozy są nowoczesne i ekologiczne. Każdą z toyot napędza napęd hybrydowy bazujący na silniku spalinowym o objętości skokowej 1,8 litra i mocy 98 koni mechanicznych. Pojazdy charakteryzują się niską emisją dwutlenku węgla. Przy niewielkich prędkościach, auta napędza silnik elektryczny. Auto jest bezemisyjne, a co za tym idzie - ciche i przyjazne dla środowiska. To szczególnie ważne w Krakowie, który zmaga się z problemem zanieczyszczenia powietrza.

Dwa miliony na radiowozy

Zakup 21 hybrydowych radiowozów kosztował ponad 2 mln zł. Do transakcji doszło w systemie 50/50 - połowę kwoty przekazał Urząd Miasta Krakowa, a drugą część - Komenda Główna Policji.

Hybrydowe Toyoty Corolle trafią do ośmiu krakowskich komisariatów, a także do Wydziału Ruchu Drogowego oraz Wydziału Sztab Policji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

To nie ostatni w tym roku sprzęt dla krakowskiej Policji zakupiony na zasadzie współfinansowania. W najbliższym czasie rady i zarządy dzielnic przekażą 6 samochodów służbowych o wartości ponad 450 000 zł.

Nowe radiowozy w Krakowie, policjaNowe radiowozy w Krakowie, policja Policja

Nowe radiowozy w Krakowie, policjaNowe radiowozy w Krakowie, policja Policja

Więcej o:
Copyright © Agora SA