Od 4 grudnia 2020 r. obowiązują nowe przepisy, które obejmują kilka istotnych zmian dotyczących głównie rejestrowania pojazdów. Nowelizacja dotyczy ustaw Prawo u ruchu drogowym oraz innych, określanych wspólnie jako pakiet deregulacyjny.
Jedną ze zmian w przepisach, będzie brak konieczności naklejania na szybę nalepki rejestracyjnej. Obecnie rejestrując pojazd otrzymujemy dwie tablice rejestracyjne, oraz naklejkę którą powinniśmy umieścić w prawym dolnym rogu szyby czołowej. Za wydanie naklejki płacimy w wydziale komunikacji 18,50 zł. Zgodnie ze zmianami wprowadzanymi w ramach pakietu deregulacyjnego, obowiązek ten zostanie zniesiony. Nie oznacza to jednak, że od początku grudnia samochody nie muszą posiadać naklejki. Przestanie ona obowiązywać do 4 września 2022 r.
Jednym z uszkodzeń eksploatacyjnych pojazdu może być pęknięcie szyby czołowej. Dzieje się tak najczęściej w przypadku, w którym spod kół jadącego przed nami pojazdu wystrzeli kamień i uderzy w szybę naszego auta. Zgodnie z przepisami pękniętą szybę czołową należy wymienić (za pęknięcie możemy stracić dowód rejestracyjny, ponieważ w świetle prawa taki samochód nie nadaje się do jazdy). Nalepki rejestracyjne produkowane są w taki sposób, by uniemożliwić ich przeklejenie na inną szybę - naklejka ulega zniszczeniu podczas próby odklejenia. Dlatego po wymianie szyby właściciel pojazdu zobowiązany jest do wizyty w wydziale komunikacji, w celu złożenia wniosku o nową naklejkę rejestracyjną. W ciągu najbliższych dwóch lat obowiązek ten zostanie zniesiony.
Więcej o pakiecie deregulacyjnym pisaliśmy w poniższym artykule:
Jakie inne zmiany obejmuje pakiet deregulacyjny? Po pierwsze jeśli w dowodzie rejestracyjnym skończą nam się miejsca na pieczątki, nie będziemy musieli wymieniać dokumentu. Jeśli nie mamy już miejsca, diagnosta wpisze wynik do systemu, a nam wyda oświadczenie. Podczas sprzedaży samochodu, przekażemy nabywcy właśnie to oświadczenie.
Kolejną zmianą, która ułatwi życie wielu kierowcom jest swego rodzaju "odmiejscowienie". Nie ma już obowiązku rejestracji samochodu w miejscu zamieszkania. Możemy więc zarejestrować pojazd w starostwie właściwym dla miejsca zamieszkania lub czasowego zamieszkania.
Znika także obowiązek wyrejestrowania samochodu, który wywożony jest za granicę. Do tej pory musiał to zrobić właściciel pojazdu. Po wejściu w życie zmian zajmuje się tym starostwo w momencie, w którym wydane zostanie pozwolenie czasowe na wywiezienie pojazdu za granicę.
Od 4 grudnia samochód, który ma wnękę na dużą tablicę rejestracyjną, a zamontowaną ma małą, nie przejdzie badania technicznego. Małe tablice wprowadzono z myślą o samochodach, które producenci przystosowali do innych przepisów, niż te które obowiązują w Europie. Przede wszystkim chodzi o pojazdy ściągnięte z USA i Japonii - tam znajdziemy małe tablice. Wielu kierowców jednak montuje ja na europejskich autach, ponieważ ich zdaniem prezentują się lepiej.
Od 5 grudnia kierowcy nie muszą wozić przy sobie prawa jazdy. Funkcję wirtualnego dokumentu przejęła aplikacja mObywatel. W teorii kierowcy nie muszą też posiadać aplikacji, ponieważ w przypadku kontroli policja może sprawdzić dane kierowcy w systemie CEPiK.
Więcej o aplikacji mObywatel przeczytasz tutaj: