Już dziś wchodzi w życie pakiet deregulacyjny. Kierowcy czekali na te zmiany. Mamy listę

Zmiany w przepisach nazywa się "pakietem deregulacyjnym". Ich głównym celem jest ułatwienie życia właścicielom samochodów i kierowcom przez uproszczenie licznych procedur i ograniczenie liczby krążących w obiegu dokumentów. Pierwsze przepisy zaczną obowiązywać już 4 grudnia.

Pakiet deregulacyjny, czyli co?

Nowelizacja jest przeprowadzona w formie ustawy z 14 sierpnia 2020 roku dotyczy ustaw: "Prawo u ruchu drogowym" oraz innych, określanych wspólnie jako "pakiet deregulacyjny". Jej głównym celem jest ułatwienie życia właścicielom samochodów i kierowcom przez uproszczenie licznych procedur i ograniczenie liczby krążących w obiegu dokumentów.

Wejście w życie poszczególnych zmian jest rozłożone w czasie. Pierwsza duża paczka nowych przepisów zacznie obowiązywać już 4 grudnia. Na wiele z tych zmian czekaliśmy od dawna.

Zobacz wideo

Pakiet deregulacyjny od 4 grudnia. Nie musisz przejmować się pieczątkami

To jeden z większych absurdów aktualnych przepisów. Od października 2018 r. nie musimy wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego, a wszystkie zawarte w nim informacje policjant podczas kontroli może sprawdzić w systemie informatycznym. Także te o przeglądzie technicznym. Mimo to musieliśmy wymieniać dowód rejestracyjny, kiedy skończyło się w nim miejsce na pieczątki, a tych w nowym wzorze jest tylko sześć.

Od 4 grudnia nie będzie trzeba wymieniać dowodu w takiej sytuacji. Jeśli nie mamy już miejsca na kolejne pieczątki, to diagnosta po prostu wpisze wynik do systemu, a nam da specjalne oświadczenie. Będzie ono wystarczające. Podczas ewentualnej sprzedaży samochodu, któremu w dowodzie skończy się miejsce na pieczątki, będziemy mieli obowiązek przekazać nabywcy właśnie to oświadczenie.

Pakiet deregulacyjny 4 grudnia. Możesz zarejestrować samochód poza swoim urzędem

Również od 4 grudnia zniknie obowiązek rejestracji samochodu w miejscu zamieszkania. Aktualnie taką sprawą musi się zająć starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania. Po zmianach będziemy mogli zarejestrować pojazd w starostwie właściwym dla miejsca zamieszkania lub czasowego zamieszkania.

Znika także obowiązek wyrejestrowania samochodu, który wywożony jest za granicę. Teraz musi to zrobić jego właściciel. Po wejściu w życie zmian zajmie się tym starostwo w momencie, kiedy wydane zostanie pozwolenie czasowe w celu wywozu pojazdu za granicę.

Koniec z małymi tablicami, do samochodów którym się nie należą

Małe tablice wprowadzono z myślą o samochodach, które producenci przystosowali do innych przepisów, niż te które obowiązują w Europie. Przede wszystkim chodzi o pojazdy ściągnięte z USA i Japonii - tam używane są małe tablice. Wielu kierowców jednak montuje ja na zwykłych autach, ponieważ, ich zdaniem, prezentują się znacznie lepiej.

Do tej pory brakowało kary dla takich kierowców. Od 4 grudnia samochód, który ma wnękę na dużą tablicę rejestracyjną, a zamontowaną ma małą nie przejdzie badania technicznego. Ma to dotyczyć także samochodów, w których kierowcy bardzo nie chcą montować tablicy z przodu (znowu względy wizualne) i kładą ją na podszybiu.

Od 5 grudnia koniec z wożeniem prawa jazdy

Od 5 grudnia kierowcy nie będą musieli wozić przy sobie prawa jazdy. Funkcję wirtualnego dokumentu przejmie aplikacja mObywatel. Kierowcy nie będą musieli wozić przy sobie plastikowego dokumentu. W teorii nie muszą też posiadać aplikacji mObywatel, ponieważ w przypadku kontroli policja może sprawdzić dane kierowcy w systemie CEPiK.

Pakiet deregulacyjny. A na co jeszcze czekamy?

  • Ustawa przewiduje także możliwość rejestracji pojazdu w imieniu kupującego przez firmę zajmującą się sprzedażą nowych samochodów.
  • Sporo poczekamy za to na koniec wydawania naklejek kontrolnych oraz karty pojazdu. To 24 miesiące od ogłoszenia pakietu deregulacyjnego, czyli 4 września 2022 r.
  • Niestety, nie potrafimy wam jeszcze podać, kiedy będzie można zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne bez względu na poprzednie miejsce zarejestrowania. A to zmiana, na którą czeka wielu Polaków. Tu czekamy na decyzję właściwego ministra.
  • Czekamy też na konkrety przy możliwości czasowego wycofania z ruchu samochodu.

Będziemy was informować, kiedy pojawią się konkretne daty.

Więcej o: