Małe tablice rejestracyjne. Założyłeś, a nie powinieneś? Od dzisiaj masz problem

Pierwsze przepisy z pakietu deregulacyjnego weszły w życie już 4 grudnia. Jeden z nich wymierzony jest w osoby, które założyły małe tablice rejestracyjne, a nie powinny. Z małymi tablicami nie przejdziecie już przeglądu.

Małe tablice rejestracyjne - nowe przepisy. Od 4 grudnia możesz mieć problem

Małe tablice rejestracyjne zostały wprowadzone w Polsce z myślą o samochodach zaprojektowanych w myśl innych przepisów, niż te które obowiązują w Europie i Polsce. Przede wszystkim chodzi o pojazdy ściągnięte z USA i Japonii - tam używane są małe tablice. Samochody mają więc dużo mniejszą wnękę na numery niż w Europie, a to sprawia, że "nasze" tablice nie pasują. Wystają poza przeznaczone miejsce, trudno je zamontować, no i psują też samochód estetycznie. Dla osób, które kupiły auto z jednego z tych krajów pomyślano o specjalnych, mniejszych tablicach. Już od jakiegoś czasu można je zamawiać w polskich urzędach.

Jednak wielu kierowców wzięło sobie do serca estetykę swojego auta aż za bardzo i montują małe tablice rejestracyjne na zwykłych samochodach, ponieważ, ich zdaniem, prezentują się znacznie lepiej.

Mała tablice rejestracyjna - kara.

Do tej pory brakowało kary dla takich kierowców. Od 4 grudnia samochód, który ma wnękę na dużą tablicę rejestracyjną, a zamontowaną ma małą nie przejdzie badania technicznego. Ma to dotyczyć także samochodów, w których kierowcy bardzo nie chcą montować tablicy z przodu (znowu względy wizualne) i kładą ją na podszybiu.

Pakiet deregulacyjny od 4 grudnia. Co to jest pakiet deregulacyjny?

Nowelizacja jest przeprowadzona w formie ustawy z 14 sierpnia 2020 roku dotyczy ustaw: "Prawo u ruchu drogowym" oraz innych, określanych wspólnie jako "pakiet deregulacyjny". Jej głównym celem jest ułatwienie życia właścicielom samochodów i kierowcom przez uproszczenie licznych procedur i ograniczenie liczby krążących w obiegu dokumentów. Wejście w życie poszczególnych zmian jest rozłożone w czasie. Pierwsza duża paczka nowych przepisów zaczęła obowiązywać od 4 grudnia. Na wiele z tych zmian czekaliśmy od dawna.

Pakiet deregulacyjny. Jakie zmiany od 4 grudnia? Oprócz małych tablic rejestracyjnych

Oto najważniejsze zmiany w polskich przepisach, które weszły w życie 4 grudnia. Wypunktujemy je i pokrótce opiszemy.

 • Nie musisz przejmować się pieczątkami
  Od 4 grudnia nie będzie trzeba wymieniać dowodu w takiej sytuacji. Jeśli nie mamy już miejsca na kolejne pieczątki, to diagnosta po prostu wpisze wynik do systemu, a nam da specjalne oświadczenie. Będzie ono wystarczające. Podczas ewentualnej sprzedaży samochodu, któremu w dowodzie skończy się miejsce na pieczątki, będziemy mieli obowiązek przekazać nabywcy właśnie to oświadczenie.
 • Możesz zarejestrować samochód poza swoim urzędem
  Znika obowiązek rejestracji samochodu w miejscu zamieszkania. Aktualnie taką sprawą musi się zająć starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania. Po zmianach będziemy mogli zarejestrować pojazd w starostwie właściwym dla miejsca zamieszkania lub czasowego zamieszkania. Znika także obowiązek wyrejestrowania samochodu, który wywożony jest za granicę. Teraz musi to zrobić jego właściciel. Po wejściu w życie zmian zajmie się tym starostwo w momencie, kiedy wydane zostanie pozwolenie czasowe w celu wywozu pojazdu za granicę.
 • Od 5 grudnia koniec z wożeniem prawa jazdy
  Od 5 grudnia kierowcy nie będą musieli wozić przy sobie prawa jazdy. Funkcję wirtualnego dokumentu przejmie aplikacja mObywatel. Kierowcy nie będą musieli wozić przy sobie plastikowego dokumentu. W teorii nie muszą też posiadać aplikacji mObywatel, ponieważ w przypadku kontroli policja może sprawdzić dane kierowcy w systemie CEPiK.

Pakiet deregulacyjny. A na co jeszcze czekamy?

W pakiecie deregulacyjnym zawarto znacznie więcej przepisów. Skupiamy się ostatnio przede wszystkim na tych, które wymieniliśmy powyżej, ponieważ wchodzą one w życie już teraz na początku grudnia. Pieczątki, rejestracja auta i małe tablice rejestracyjne 4 grudnia, a możliwość zostawienia prawa jazdy w domu - 5 grudnia. Niedługo zaczną wchodzić kolejne:

 • Ustawa przewiduje także możliwość rejestracji pojazdu w imieniu kupującego przez firmę zajmującą się sprzedażą nowych samochodów. Ten przepis wejdzie w życie 4 czerwca 2021 r.
 • Sporo poczekamy za to na koniec wydawania naklejek kontrolnych oraz karty pojazdu. To 24 miesiące od ogłoszenia pakietu deregulacyjnego. Ma to być 4 września 2022 r.
 • Niestety, nie potrafimy wam jeszcze podać, kiedy będzie można zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne bez względu na poprzednie miejsce zarejestrowania. A to zmiana, na którą czeka wielu Polaków. Tu czekamy na decyzję właściwego ministra.
 • Czekamy też na konkrety przy możliwości czasowego wycofania z ruchu samochodu.
Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.