Jeśli twój samochód wydaje dziwne dźwięki, ta aplikacja rozpozna usterkę

Skoda opracowała innowacyjną aplikację. Za pomocą smartfona będziemy mogli zdiagnozować niepokojące dźwięki wydawane przez samochód.

Każdy właściciel auta pewnie choć raz w życiu był zaniepokojony odgłosami dobiegającymi z samochodu. Tu coś stukało, tam przycierało. Bez specjalistycznej wiedzy trudno po samym dźwięku zdiagnozować usterkę. Ma w tym pomóc aplikacja Sound Analyzer stworzona przez markę Skoda.

Zobacz wideo

Baza danych aplikacji Sound Analyzer ma wgrane wzorcowe dźwięki poszczególnych usterek. Korzystając z wbudowanego w smartfon mikrofonu możemy nagrać niepokojące odgłosy generowane przez nasz samochód, a aplikacja porówna je z danymi w bazie danych. Co ciekawe, praca aplikacji jest oparta o działanie sztucznej inteligencji. Nie zawsze dana usterka daje te same objawy i dźwięki. Dlatego rozbudowany program analizuje odgłosy wydawane przez samochód i dopasowuje je do tych, które są najbardziej zbliżone.

Skoda Sound Analyzer - aplikacja rozpoznająca usterki w aucieSkoda Sound Analyzer - aplikacja rozpoznająca usterki w aucie Skoda

Skuteczne testy

Aplikacja póki co ma 90-procentową skuteczność. Niemal wszystkie analizowane dźwięki zostały przez aplikację rozpoznane prawidłowo. Program od razu podsuwa właścicielowi konieczne do wykonania naprawy.

Niestety jest jeden haczyk. Póki co aplikacja Sound Analyzer jest w fazie pilotażowej i jest dostępna tylko dla 245 dealerów marki Skoda w 14 krajach. Pracownicy dostaną dostęp do aplikacji i bazy danych, by wykorzystywać je jako wsparcie przy codziennych naprawach samochodów.

Skoda Sound Analyzer - aplikacja rozpoznająca usterki w aucieSkoda Sound Analyzer - aplikacja rozpoznająca usterki w aucie Skoda

Więcej o: