Pierwszy fragment S19 powstanie przy granicy z Białorusią

Właśnie ogłoszono przetarg na zaprojektowanie i budowę nowego fragmentu drogi ekspresowej S19. Mowa o odcinku Kuźnica - Sokółka znajdującym się przy samej granicy z Białorusią.

Planowany fragment drogi ekspresowej S19 na odcinku Kuźnica - Sokółka będzie miał długość 10,55 km. W rejonie przejścia granicznego w Kuźnicy powstanie też dwujezdniowy odcinek drogi krajowej nr 19 klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym) o długość 5,25 km. Cała inwestycja o łącznej długości 15,795 km to pierwszy odcinek S19 na północny-wschód od Białegostoku. Zgodnie z kilometrażem trasa ta jest liczona od granicy Polski i Białorusi w Kuźnicy.

Droga ekspresowa S19, jest drogą życia dla Polski wschodniej i naszej części kontynentu. To ważny szlak komunikacyjny i handlowy, który budujemy wspólnie z wieloma krajami Europy wschodniej i południowej.

– powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Tiry ominą Kuźnicę

Przetarg obejmuje budowę odcinka DK19 od przejścia granicznego do węzła Kuźnica (5,25 km) oraz odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Kuźnica do węzła Sokółka Północ (10,55 km). Całość od północy omija miasto, dzięki czemu z Kuźnicy zostanie wyprowadzony ruch tranzytowy związany z sąsiedztwem przejścia granicznego.

Dwa węzły

Droga ekspresowa S19 ma być dwupasmowa dwujezdniowa i przystosowana do ciężkiego ruchu (nośność 11,5 tony/oś). Przy samym przejściu granicznym zaplanowano sześć pasów ruchu - dwa wjazdowe do kraju i cztery wyjazdowe.

Na ekspresowej części inwestycji powstaną dwa węzły:

  • Kuźnica – na tym węźle istniejąca droga krajowa nr 19 (docelowo - droga wojewódzka) będzie krzyżować się z drogą ekspresową S19. Wykonany węzeł zapewni relacje Kuźnica - Sokółka oraz Kuźnica - Białystok;
  • Sokółka Północ – istniejąca droga krajowa nr 19 będzie krzyżować się z drogą ekspresową S19. Wykonany węzeł zapewni relacje Kuźnica - Sokółka.

Zadanie obejmować będzie budowę 12 obiektów inżynierskich, w tym most nad rzeką Łosośna oraz jeden wiadukt kolejowy. Podpisanie umowy na budowę tego odcinka S19 zaplanowano na I kwartał przyszłego roku, uzyskanie zezwolenia na realizacje inwestycji drogowej (ZRID) przewidziane jest na III kw. 2022, a zakończenie robót budowlanych - na I kwartał 2025 r.

S19 Kuźnica - SokółkaS19 Kuźnica - Sokółka GDDKiA

Więcej o:
Copyright © Agora SA