Polskie radiowozy będą miały nie tylko napis rodem z USA, lecz także zupełnie nowe barwy [Aktualizacja]

Nowe malowanie polskich radiowozów powinno zostać wprowadzone jeszcze w tym roku. Zmiany są poważne, bo oprócz kilku detali na policyjnych pojazdach pojawi się zupełnie nowy kolor.

O nowym oznakowaniu polskich radiowozów informowaliśmy was w zeszłym tygodniu, kiedy Ministerstwo Infrastruktury ujawniło swoje plany. Do tematu wracamy, bo policja potwierdziła, że zmiany w radiowozach nie ograniczą się do kilku detali i nowych napisów - dobrze znane niebiesko-srebrne barwy, które spotykamy na ulicach od 2007 roku, zostaną wzbogacone odblaskowymi elementami. Z podobnego rozwiązania korzystają policjanci z Wielkiej Brytanii. W naszej galerii znajdziecie kilka zdjęć, które prezentują radiowozy w nowym malowaniu. Nie jest to jeszcze ostateczny projekt, brakuje w nim nowych elementów, o których piszemy poniżej.

Aktualizacja 24 lipca: Nasi koledzy z next.gazeta.pl zgłębili temat i za ich poradą postanowiliśmy podkreślić jeszcze mocniej, że w projekcie rozporządzenia, który przygotował resort infrastruktury żółtych pasów nie ma. Ich pojawienie się potwierdza jednak policja. I w rozmowie z TVN-em, i z Gazetą.pl. To oznacza, że będzie potrzebne drugie rozporządzenie. Mamy tu więc małe zamieszanie prawne, ale wszystko (głównie słowa policji) wskazuje na to, że radiowozy w nowym malowaniu wyjadą na drogi jeszcze w tym roku.

Gwiazda i napis "Pomagamy i chronimy"

Odblaskowe, żółte pasy to nie jedyne nowości, które resort szykuje dla polskich radiowozów. Oto najważniejsze z nich:

  • Na masce radiowozu nad napisem "POLICJA" pojawi się policyjna gwiazda z wpisanym w nią numerem alarmowym 112.
  • Sam napis "POLICJA" będzie mógł być lustrzanym odbiciem.
  • Z kolei nad gwiazdą pojawi się napis "POMAGAMY i CHRONIMY". Podobne hasła umieszczane są także na zagranicznych radiowozach. Najsławniejszym jest oczywiście to amerykańskie "to serve and protect", co można przetłumaczyć na "służyć i chronić".
  • Na pojazdach pojawi się tzw. numer taktyczny, który będzie indywidualny w skali całego kraju. Z projektu dowiadujemy się, że ma się on składać z wyróżnika literowego określającego przyporządkowanie pojazdu do określonej jednostki policji oraz cyfr stanowiących numer indywidualny pojazdu. Ministerstwo tłumaczy tę zmianę ułatwieniem działań operacyjnych.

Nowe oznakowanie polskich radiowozówNowe oznakowanie polskich radiowozów Policja

Kiedy polskie radiowozy zmienią malowanie?

Nowe oznakowanie radiowozów ma przede wszystkim zwiększyć rozpoznawalność pojazdów i zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. Jeśli wszystko pójdzie po myśli resortu, to nowelizacja rozporządzenia wejdzie w życie w czwartym kwartale tego roku. Na razie projekt jest w fazie opiniowania. - Zmianę przeprowadzimy stopniowo, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Po prostu wszystkie kupowane przez nas pojazdy będą już w nowym malowaniu - tłumaczył w rozmowie z TVN24 inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik komendanta głównego policji.

Zobacz wideo Uciekał przed policją niesprawnym autem, uderzył w płot i zgubił dokumenty. Stanie przed sądem
Więcej o: