Polskie radiowozy mają zmienić malowanie. Pojawi się napis "Pomagamy i chronimy"

Nad nowym oznakowaniem radiowozów policyjnych pracuje Ministerstwo Infrastruktury. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to zostanie ono wprowadzone jeszcze w tym roku. Właśnie poznaliśmy plany resortu.

Na otwierającym zdjęciu widzicie propozycję nowego malowania polskich radiowozów z zeszłego roku. Prototypowe malowanie polskich radiowozów zostało przygotowane przez Komendę Główną Policji i Przemysłowy Instytut Motoryzacyjny PIMOT. Dobrze znane niebiesko-srebrne barwy, które spotykamy na ulicach od 2007 roku, zostały wzbogacone odblaskowymi elementami. Z podobnego rozwiązania korzystają policjanci z Wielkiej Brytanii. Na tak wyglądające pojazdy policji jednak jeszcze trochę poczekamy - właśnie poznaliśmy konkretne plany Ministerstwa Infrastruktury i o odblaskowych dodatkach nie ma w nich mowy. Są za to inne nowości.

Gwiazda i napis "Pomagamy i chronimy"

Niestety, nie pokazano jeszcze zdjęć nowych radiowozów. Musimy opierać się tylko na opisie zmian. Oto najważniejsze z nich:

  • Na masce radiowozu nad napisem "POLICJA" pojawi się policyjna gwiazda z wpisanym w nią numerem alarmowym 112.
  • Sam napis "POLICJA" będzie mógł być lustrzanym odbiciem.
  • Z kolei nad gwiazdą pojawi się napis "POMAGAMY i CHRONIMY". Podobne hasła umieszczane są także na zagranicznych radiowozach. Najsławniejszym jest oczywiście to amerykańskie "to serve and protect", co można przetłumaczyć na "służyć i chronić".
  • Na pojazdach pojawi się tzw. numer taktyczny, który będzie indywidualny w skali całego kraju. Z projektu dowiadujemy się, że ma się on składać z wyróżnika literowego określającego przyporządkowanie pojazdu do określonej jednostki policji oraz cyfr stanowiących numer indywidualny pojazdu. Ministerstwo tłumaczy tę zmianę ułatwieniem działań operacyjnych.

Nowe oznakowanie radiowozów ma przede wszystkim zwiększyć rozpoznawalność pojazdów i zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. Jeśli wszystko pójdzie po myśli resortu, to nowelizacja rozporządzenia wejdzie w życie w czwartym kwartale tego roku. Na razie projekt jest w fazie opiniowania.

Zobacz wideo 83-latek jechał pod prąd na ekspresówce S1 w Bielsku-Białej. Było o krok od tragedii
Więcej o: