Mandaty dla rowerzystów. Jakie kary grożą rowerzystom?

W świetle prawa do jazdy rowerem nie potrzebujemy specjalnych uprawień. Osoby pełnoletnie lub posiadające kartę rowerową mogą bez przeszkód jeździć rowerem po drogach publicznych. Warto jednak pamiętać, że rowerzysta także musi stosować się do przepisów, a w niektórych sytuacjach może dostać mandat.

Aby poruszać się rowerem po drogach publicznych wystarczy mieć ukończone 18 lat. Osoby niepełnoletnie muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii B1. Do egzaminu na kartę rowerową mogą przystąpić już 10-latkowie, a aby posiadać prawo jazdy kat. B1 trzeba mieć ukończone 16 lat. Za jazdę bez uprawnień rowerzyście grozi mandat 100 zł. W przypadku osób do 17 roku życia, obowiązek ten spada na rodziców lub prawnych opiekunów.

Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

Mandaty za jazdę po chodniku

Rowerzystom nie wolno poruszać się po chodnikach, jeżeli wzdłuż drogi wyznaczono ścieżkę rowerową. Jednak w określonych sytuacjach mogą wjechać na chodnik:

 • jeśli rowerzysta ma pod opieką dziecko w wieku do 10 lat, które również kieruje rowerem;
 • jeśli szerokość chodnika wynosi przynajmniej 2 metry, a na sąsiadującej drodze jest ograniczenie prędkości powyżej 50 km/h i nie ma wydzielonego szlaku dla rowerów;
 • podczas niekorzystnych warunków pogodowych (zalegający na drogach śnieg, gołoledź, mgła, porywisty wiatr).

Wjazd rowerzysty na chodnik wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Należy również pamiętać, że na chodniku pieszy zawsze ma pierwszeństwo. Nieuzasadnione korzystanie z chodnika może się skończyć dla rowerzysty mandatem w wysokości 50 złotych.

Nowy przejazd ścieżek rowerowych przez Aleję SolidarnościNowy przejazd ścieżek rowerowych przez Aleję Solidarności Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Mandat za stan techniczny roweru

Rowery nie muszą przechodzić okresowych badań technicznych, tak jak samochody, ale ich stan musi być wystarczająco dobry, by mogły poruszać się po drogach publicznych. Inaczej rowerzysta stwarza zagrożenie i naraża się na kary finansowe. Przepisy jasno regulują obowiązkowe wyposażenie każdego jednośladu. Rower musi posiadać:

 • co najmniej jeden efektywnie działający hamulec;
 • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy;
 • co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej z tyłu o kształcie innym niż trójkąt, a także jedno światło pozycyjne w tym samym kolorze;
 • co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu;
 • kierunkowskazy – w sytuacji gdy konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.

Przepisy zezwalają na jazdę w ciągu dnia bez oświetlenia pozycyjnego. Jednak w przypadku braku jakiegokolwiek elementu obowiązkowego wyposażenia, kierujący rowerem musi liczyć się z mandatem od 20 do nawet 500 złotych.

Nowy przejazd ścieżek rowerowych przez Aleję SolidarnościFot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl

Jazda rowerem po alkoholu

Tak jak w przypadku kierowców samochodów, kierujący rowerem nie mogą być pod wpływem alkoholu. Podstawową karą jest mandat – 300-500 złotych za jazdę w stanie po spożyciu alkoholu (0,2-0,5 promila), oraz 500 zł w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila). Przewożenie bocznym wózkiem osoby w stanie nietrzeźwości, po spożyciu alkoholu lub środka odurzającego, także wiąże się z mandatem w wysokości 150 złotych.

Rowerzysta mający w wydychanym powietrzu powyżej 0,5 promila i zagrażający bezpieczeństwu w ruchu drogowym, musi liczyć się z poważniejszymi konsekwencjami. Ustawodawca przewidział grzywnę w wysokości od 50 do 5 tysięcy złotych. Dodatkowo możliwy jest też 5-30-dniowy pobyt w areszcie, a także zakaz prowadzenia pojazdów niemechanicznych na okres od pół roku do 3 lat.

Poniżej podajemy aktualny taryfikator mandatów dla rowerzystów w 2020 r.:

 1. Brak dodatkowego siodełka w przypadku przewożenia dziecka do siedmiu lat - 50 złotych.
 2. Naruszenie obowiązku korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić - 50 złotych.
 3. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na drodze dla rowerów i pieszych - 50 złotych.
 4. Nieopuszczenie śluzy rowerowej, gdy możliwe jest kontynuowanie jazdy - 50 złotych.
 5. Jazda rowerem obok innego uczestnika ruchu utrudniająca poruszanie się innym uczestnikom ruchu - 200 złotych.
 6. Jazda bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach - 50 złotych.
 7. Czepianie się innych pojazdów podczas jazdy - 100 złotych.
 8. Przejazd rowerem na czerwonym świetle -100 złotych.
 9. Wyjeżdżanie na przejeździe dla rowerzystów bezpośrednio pod jadący pojazd - 150 złotych.
 10. Korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego - 200 złotych.
 11. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszym. Dotyczy to przejeżdżania przez chodnik, drogę dla pieszych albo podczas jazdy po placu, na którym ruch pieszych i rowerów jest nieuregulowany znakami - 350 złotych.
 12. Zajmowanie więcej niż jednego, wyznaczonego na jezdni pasa ruchu - 150 złotych.
 13. Niezatrzymanie się przed znakiem STOP - 100 złotych.
 14. Utrudnianie lub tamowanie ruchu - 100-300 złotych.
 15. Hamowanie w sposób powodujący zagrożenie bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienie - 100-300 złotych.

Jak widać rowerzyści także muszą stosować się do określonych przepisów. W przeciwnym razie mogą zostać ukarani mandatem. Trzeba pamiętać, że rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu i wiąże się z tym odpowiedzialność.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.